Gramps - en to pt translation catalogue (1181 entries)

en:   %s died in %s
pt:   %s faleceu em %s

en:   %s died in %s in %s
pt:   %s faleceu em %s em %s

en:   %s died on %s
pt:   %s faleceu em %s

en:   %s died on %s in %s
pt:   %s faleceu em %s em %s

en:   %s married
pt:   %s casado(a).

en:   %s married %s
pt:   %s desposou %s

en:   %s married %s in %s
pt:   %s desposou %s em %s

en:   %s married %s on %s
pt:   %s desposou %s em %s

en:   %s married %s on %s in %s
pt:   %s desposou %s em %s em %s

en:   %s married in %s
pt:   %s casou em %s

en:   %s married on %s
pt:   %s casou em %s

en:   %s married on %s in %s
pt:   %s casou em %s em %s

en:   And %s was buried in %s.
pt:   E %s foi sepultado(a) em %s.

en:   And %s was buried on %s in %s.
pt:   E %s foi sepultado(a) em %s em %s.

en:   And %s was buried on %s.
pt:   E %s foi sepultado(a) em %s.

en:  %s was the daughter of %s and %s.
pt:  %s era filha de %s e %s.

en:  %s was the daughter of %s.
pt:  %s era filha de %s.

en:  %s was the son of %s and %s.
pt:  %s era filho de %s e %s.

en:  %s was the son of %s.
pt:  %s era filho de %s.

en:  and was buried in %s.
pt:  e foi sepultado(a) em %s.

en:  at the age of %d %s
pt:  à idade de %d %s

en:  in %s.
pt:  em %s.

en:  is the same person as [%s].
pt:  é a mesma pessoa que [%s].

en:  was born in the year %s in %s.
pt:  nasceu no ano de %s em %s.

en:  was born in the year %s.
pt:  nasceu no ano de %s.

en:  was born on %s in %s.
pt:  nasceu em %s em %s.

en:  was born on %s.
pt:  nasceu em %s.

en: %(date)s in %(place)s.
pt: %(date)s em %(place)s

en: %(father)s and %(mother)s
pt: %(father)s e %(mother)s

en: %(grampsid)s is already used by %(person)s
pt: %(grampsid)s já está sendo usado por %(person)s

en: %(p1)s is the %(level)dth cousin %(removed)d times removed of %(p2)s.
pt: São primos distantes. Um dos ascendentes de %(p1)s, %(removed)d gerações acima, é primo de %(level)do. grau de %(p2)s, ou vice-versa.

en: %(p1)s is the %(level)dth cousin of %(p2)s.
pt: %(p1)s é primo de %(level)do. grau de %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth cousin once removed of %(p2)s.
pt: São primos distantes. Um dos ascendentes de %(p1)s, 1 geração acima (pais), é primo de %(level)do. grau de %(p2)s, ou vice-versa.

en: %(p1)s is the %(level)dth cousin twice removed of %(p2)s.
pt: São primos distantes. Um dos ascendentes de %(p1)s, 2 gerações acima (avós), é primo de %(level)do. grau de %(p2)s, ou vice-versa.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandaunt of %(p2)s.
pt: %(p1)s é uma tia-avó, %(level)d gerações acima, de %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great granddaughter of %(p2)s.
pt: %(p1)s é uma neta, %(level)d gerações abaixo, de %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandfather of %(p2)s.
pt: %(p1)s é um avô, %(level)d gerações acima, de %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandmother of %(p2)s.
pt: %(p1)s é uma avó, %(level)d gerações acima, de %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandnephew of %(p2)s.
pt: %(p1)s é um sobrinho-neto, %(level)d gerações abaixo, de %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandniece of %(p2)s.
pt: %(p1)s é uma sobrinha-neta, %(level)d gerações abaixo, de %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great grandson of %(p2)s.
pt: %(p1)s é um neto, %(level)d gerações abaixo, de %(p2)s.

en: %(p1)s is the %(level)dth great granduncle of %(p2)s.
pt: %(p1)s é um tio-avô, %(level)d gerações acima, de %(p2)s.

en: %(p1)s is the aunt of %(p2)s.
pt: %(p1)s é tia de %(p2)s.

en: %(p1)s is the brother of %(p2)s.
pt: %(p1)s é irmão de %(p2)s.

en: %(p1)s is the daughter of %(p2)s.
pt: %(p1)s é filha de %(p2)s.

en: %(p1)s is the father of %(p2)s.
pt: %(p1)s é pai de %(p2)s.

en: %(p1)s is the first cousin %(removed)d times removed of %(p2)s.
pt: São primos distantes. Um dos ascendentes de %(p1)s, %(removed)d gerações acima, é primo direto de %(p2)s, ou vice-versa.

en: %(p1)s is the first cousin of %(p2)s.
pt: %(p1)s é primo direto de %(p2)s.

en: %(p1)s is the first cousin once removed of %(p2)s.
pt: São primos distantes. Um dos ascendentes de %(p1)s, 1 geração acima (pais), é primo direto de %(p2)s, ou vice-versa.

en: %(p1)s is the first cousin twice removed of %(p2)s.
pt: São primos distantes. Um dos ascendentes de %(p1)s, 2 gerações acima (avós), é primo direto de %(p2)s, ou vice-versa.

en: %(p1)s is the grandaunt of %(p2)s.
pt: %(p1)s é tia-avó de %(p2)s.

en: %(p1)s is the granddaughter of %(p2)s.
pt: %(p1)s é neta de %(p2)s.

en: %(p1)s is the grandfather of %(p2)s.
pt: %(p1)s é avô de %(p2)s.

en: %(p1)s is the grandmother of %(p2)s.
pt: %(p1)s é avó de %(p2)s.

en: %(p1)s is the grandnephew of %(p2)s.
pt: %(p1)s é sobrinho-neto de %(p2)s.

en: %(p1)s is the grandniece of %(p2)s.
pt: %(p1)s é sobrinha-neta de %(p2)s.

en: %(p1)s is the grandson of %(p2)s.
pt: %(p1)s é neto de %(p2)s.

en: %(p1)s is the granduncle of %(p2)s.
pt: %(p1)s é tio-avô de %(p2)s.

en: %(p1)s is the great grandaunt of %(p2)s.
pt: %(p1)s é tia-bisavó de %(p2)s.

en: %(p1)s is the great granddaughter of %(p2)s.
pt: %(p1)s é bisneta de %(p2)s.

en: %(p1)s is the great grandfather of %(p2)s.
pt: %(p1)s é bisavô de %(p2)s.

en: %(p1)s is the great grandmother of %(p2)s.
pt: %(p1)s é bisavó de %(p2)s.

en: %(p1)s is the great grandnephew of %(p2)s.
pt: %(p1)s é sobrinho-bisneto de %(p2)s.

en: %(p1)s is the great grandniece of %(p2)s.
pt: %(p1)s é sobrinha-bisneta de %(p2)s.

en: %(p1)s is the great grandson of %(p2)s.
pt: %(p1)s é bisneto de %(p2)s.

en: %(p1)s is the great granduncle of %(p2)s.
pt: %(p1)s é tio-bisavô de %(p2)s.

en: %(p1)s is the mother of %(p2)s.
pt: %(p1)s é mãe de %(p2)s.

en: %(p1)s is the nephew of %(p2)s.
pt: %(p1)s é sobrinho de %(p2)s.

en: %(p1)s is the niece of %(p2)s.
pt: %(p1)s é sobrinha de %(p2)s.

en: %(p1)s is the second cousin %(removed)d times removed of %(p2)s.
pt: São primos distantes. Um dos ascendentes de %(p1)s, %(removed)d gerações acima, é primo de segundo grau de %(p2)s, ou vice-versa.

en: %(p1)s is the second cousin of %(p2)s.
pt: %(p1)s é primo de segundo grau de %(p2)s.

en: %(p1)s is the second cousin once removed of %(p2)s.
pt: São primos distantes. Um dos ascendentes de %(p1)s, 1 geração acima (pais), é primo de segundo grau de %(p2)s, ou vice-versa.

en: %(p1)s is the second cousin twice removed of %(p2)s.
pt: São primos distantes. Um dos ascendentes de %(p1)s, 2 gerações acima (avós), é primo de segundo grau de %(p2)s, ou vice-versa.

en: %(p1)s is the second great grandaunt of %(p2)s.
pt: %(p1)s é tia-trisavó de %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great granddaughter of %(p2)s.
pt: %(p1)s é trineta de %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great grandfather of %(p2)s.
pt: %(p1)s é trisavô de %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great grandmother of %(p2)s.
pt: %(p1)s é trisavó de %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great grandnephew of %(p2)s.
pt: %(p1)s é sobrinho-trineto de %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great grandniece of %(p2)s.
pt: %(p1)s é sobrinha-trineta de %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great grandson of %(p2)s.
pt: %(p1)s é trineto de %(p2)s.

en: %(p1)s is the second great granduncle of %(p2)s.
pt: %(p1)s é tio-trisavô de %(p2)s.

en: %(p1)s is the sister of %(p2)s.
pt: %(p1)s é irmã de %(p2)s.

en: %(p1)s is the son of %(p2)s.
pt: %(p1)s é filho de %(p2)s.

en: %(p1)s is the third cousin %(removed)d times removed of %(p2)s.
pt: São primos distantes. Um dos ascendentes de %(p1)s, %(removed)d gerações acima, é primo de terceiro grau de %(p2)s, ou vice-versa.

en: %(p1)s is the third cousin of %(p2)s.
pt: %(p1)s é primo de terceiro grau de %(p2)s.

en: %(p1)s is the third cousin once removed of %(p2)s.
pt: São primos distantes. Um dos ascendentes de %(p1)s, 1 geração acima (pais), é primo de terceiro grau de %(p2)s, ou vice-versa.

en: %(p1)s is the third cousin twice removed of %(p2)s.
pt: São primos distantes. Um dos ascendentes de %(p1)s, 2 gerações acima (avós), é primo de terceiro grau de %(p2)s, ou vice-versa.

en: %(p1)s is the third great grandaunt of %(p2)s.
pt: %(p1)s é tia-tetravó de %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great granddaughter of %(p2)s.
pt: %(p1)s é tetraneta de %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great grandfather of %(p2)s.
pt: %(p1)s é tetravô de %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great grandmother of %(p2)s.
pt: %(p1)s é tetravó de %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great grandnephew of %(p2)s.
pt: %(p1)s é sobrinho-tetraneto de %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great grandniece of %(p2)s.
pt: %(p1)s é sobrinha-tetraneta de %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great grandson of %(p2)s.
pt: %(p1)s é tetraneto de %(p2)s.

en: %(p1)s is the third great granduncle of %(p2)s.
pt: %(p1)s é tio-tetravô de %(p2)s.

en: %(p1)s is the uncle of %(p2)s.
pt: %(p1)s é tio de %(p2)s.

en: %d broken child/family links were found
pt: %d vínculos filho/família inconsistentes foram encontrados

en: %d broken spouse/family links were found
pt: %d vínculos cônjuge/família inconsistentes foram encontrados

en: %d corrupted family relationship fixed
pt: %d relacionamentos familiares corrompidos reparados

en: %d empty families were found
pt: %d famílias vazias foram encontradas

en: %d event records were modified
pt: %d registros de eventos foram modificados

en: %d media objects were referenced, but not found
pt: %d objetos multimídia foram referenciados, mas nenhum foi encontrado

en: %s (continued)
pt: %s (continuado)

en: %s (revision %s)
pt: %s (revisão %s)

en: %s Generat
pt: %s Geração

en: %s [%s]: event %s
pt: %s [%s]: evento %s

en: %s and %s
pt: %s e %s

en: %s and %s are the same person.
pt: %s e %s são a mesma pessoa.

en: %s could not be opened
pt: %s não pôde ser aberto

en: %s has been bookmarked
pt: %s foi inserido nos marcadores (bookmarks)

en: %s is currently being used.
    Delete anyway?
pt: %s está sendo usado(a) no momento.
    Apagá-lo(a) assim mesmo?

en: %s is not a directory
pt: %s não é um diretório

en: %s is not a valid file name or does not exist.
pt: %s não é um nome de arquivo válido, ou não existe.

en: %s was born in the year %s in %s.
pt: %s nasceu no ano de %s em %s.

en: %s was born in the year %s.
pt: %s nasceu no ano de %s.

en: %s was born on %s in %s.
pt: %s nasceu em %s em %s.

en: %s was born on %s.
pt: %s nasceu em %s.

en: %s was removed from the family of %s
pt: %s foi removido da família de %s

en: %s was restored to the family of %s
pt: %s foi recuperado para a família de %s

en: %s will be extracted as a nickname from %s
pt: %s será extraído como um apelido de %s

en: %s will be extracted as a title from %s
pt: %s será extraído como um título de %s

en: %s: %s
    	Relationship: %s
pt: %s: %s
    	Relação: %s

en: %s: unknown
pt: %s: desconhecido

en: (Recommended only for English)
pt: (Recomendado apenas para a língua inglesa)

en: (and|to|-)
pt: (e|para|-)

en: (from|between|bet|bet.)
pt: (de|entre|ent|ent.)

en: , and was buried in the year %s in %s.
pt: , e foi sepultado(a) no ano de %s em %s.

en: , and was buried in the year %s.
pt: , e foi sepultado(a) no ano de %s.

en: , and was buried on %s in %s.
pt: , e foi sepultado(a) em %s em %s.

en: , and was buried on %s.
pt: , e foi sepultado(a) em %s.

en: - %s Born:
pt: - %s Nasceu: %s

en: - %s Born: %s %s
pt: - %s Nasceu: %s %s

en: - %s Born: %s %s Died: %s
pt: - %s Nasceu: %s %s Faleceu: %s

en: - %s Born: %s %s Died: %s %s
pt: - %s Nasceu: %s %s Faleceu: %s %s

en: - %s Born: %s Died: %s
pt: - %s Nasceu: %s Faleceu: %s

en: - %s Born: %s Died: %s %s
pt: - %s Nasceu: %s Faleceu: %s %s

en: - %s Died:
pt: - %s Faleceu: %s

en: - %s Died: %s %s
pt: - %s Faleceu: %s %s

en: 1 broken child/family link was fixed
pt: 1 vínculo filho/família inconsistente foi reparado

en: 1 broken spouse/family link was fixed
pt: 1 vínculo cônjuge/família inconsistente foi reparado

en: 1 corrupted family relationship fixed
pt: 1 relacionamento familiar corrompido reparado

en: 1 empty family was found
pt: 1 família vazia foi encontrada

en: 1 event record was modified
pt: 1 registro de evento foi modificado

en: 1 media object was referenced, but not found
pt: 1 objeto multimídia foi referenciado, mas não encontrado

en: <b><i>Gallery</i></b>
pt: <b><i>Galeria</i></b>

en: <b><i>General</i></b>
pt: <b><i>Geral</i></b>

en: <b><i>Note</i></b>
pt: <b><i>Nota</i></b>

en: <b><i>References</i></b>
pt: <b><i>Referências</i></b>

en: <b>Active Person's Parents</b>
pt: <b>Pais da Pessoa Ativa</b>

en: <b>Active Person</b>
pt: <b>Pessoa Ativa</b>

en: <b>Add Children</b>
pt: <b>Adiciona Filhos</b>

en: <b>Add Person</b>
pt: <b>Adiciona uma Pessoa</b>

en: <b>Address Editor</b>
pt: <b>Editor de Endereço</b>

en: <b>Addresses</b>
pt: <b>Endereços</b>

en: <b>Alternate Name Editor</b>
pt: <b>Editor de Nome Alternativo</b>

en: <b>Attribute Editor</b>
pt: <b>Editor de Atributos</b>

en: <b>Attributes</b>
pt: <b>Atributos</b>

en: <b>Birth</b>
pt: <b>Nascimento</b>

en: <b>Children</b>
pt: <b>Filhos<

en: <b>Death</b>
pt: <b>Falecimento</b>

en: <b>Endowment</b>
pt: <b>Dote</b>

en: <b>Event Editor</b>
pt: <b>Editor de Eventos</b>

en: <b>Events<
pt: <b>Eventos</b>

en: <b>Family<
pt: <b>Família</b>

en: <b>Father<
pt: <b>Pai</b>

en: <b>Gallery</b>
pt: <b>Galeria</b>

en: <b>Gender<
pt: <b>Sexo</b>

en: <b>General</b>
pt: <b>Geral</b>

en: <b>Identification</b>
pt: <b>Identificação</b>

en: <b>Image</b>
pt: <b>Imagem<

en: <b>Information</b>
pt: <b>Informações</b>

en: <b>Internet Addresses</b>
pt: <b>Endereços Internet</b>

en: <b>LDS Baptism</b>
pt: <b>Batismo SUD</b>

en: <b>LDS</b>
pt: <b>SUD</b>

en: <b>Marriage Editor</b>
pt: <b>Editor de Matrimônio</b>

en: <b>Marriage/Relationship Editor</b>
pt: <b>Editor de Matrimônio/Relação</b>

en: <b>Media</b>
pt: <b>Mídia</b>

en: <b>Modify Parents</b>
pt: <b>Modifica os Pais</b>

en: <b>Modify the Parents of %s</b>
pt: <b>Modifica os Pais de %s</b>

en: <b>Mother<
pt: <b>Mãe</b>

en: <b>Names</b>
pt: <b>Nomes</b>

en: <b>New Person</b>
pt: <b>Nova Pessoa</b>

en: <b>No Addresses</b>
pt: <b>Sem Endereços</b>

en: <b>No Alternate Names</b>
pt: <b>Nenhum Nome Alternativo</b>

en: <b>No Attributes</b>
pt: <b>Sem Atributos</b>

en: <b>No Events</b>
pt: <b>Sem Eventos</b>

en: <b>Note</b>
pt: <b>Nota</b>

en: <b>Notes</b>
pt: <b>Notas</b>

en: <b>Open a Database</b>
pt: <b>Abre um Banco de Dados</b>

en: <b>Open a database</b>
pt: <b>Abre um banco de dados</b>

en: <b>Pedigree</b>
pt: <b>Linhagem</b>

en: <b>People<
pt: <b>Pessoas</b>

en: <b>Places<
pt: <b>Lugares</b>

en: <b>Preferred Name</b>
pt: <b>Nome Preferido</b>

en: <b>Preview</b>
pt: <b>Pré-visualização</b>

en: <b>Relationships</b>
pt: <b>Relações</b>

en: <b>Sealed to Parents</b>
pt: <b>Selado aos Pais</b>

en: <b>Source Editor</b>
pt: <b>Editor de Fonte de Referências</b>

en: <b>Source Information</b>
pt: <b>Informação da Fonte de Referência</b>

en: <b>Source Reference Selection</b>
pt: <b>Seleção da Fonte de Referência</b>

en: <b>Sources</b>
pt: <b>Fontes de Referência</b>

en: <b>Spouse Sealing</b>
pt: <b>Selo do Cônjuge</b>

en: <b>Spouse's Parents</b>
pt: <b>Pais do Cônjuge</b>

en: <b>Spouse<
pt: <b>Cônjuge</b>

en: A legal or common-law relationship between a husband and wife
pt: Relação legal ou 'de fato' entre marido e mulher

en: Abandon Changes
pt: Abandona Modificações

en: Accept and close
pt: Aceita e fecha

en: Accept changes and close dialog
pt: Aceita as modificações e fecha a janela

en: Active person's name and GRAMPS ID
pt: Nome e ID GRAMPS da pessoa ativa

en: Active person's name only
pt: Somente o nome da pessoa ativa

en: Add
pt: Adiciona

en: Add Child - GRAMPS
pt: Adiciona Filho - GRAMPS

en: Add New Person
pt: Adiciona Nova Pessoa

en: Add Person - GRAMPS
pt: Adiciona uma Pessoa - GRAMPS

en: Add Rule
pt: Adiciona Regra

en: Add Rule - GRAMPS
pt: Adiciona Regra - GRAMPS

en: Add a Spouse or Create a New Relationship
pt: Adiciona um Cônjuge ou Cria uma Nova Relação

en: Add a new filter
pt: Adiciona um novo filtro

en: Add a new spouse
pt: Adiciona um novo cônjuge

en: Add an internet reference about this person
pt: Adiciona uma referência da internet sobre essa pessoa

en: Add new event for this marriage
pt: Adiciona um novo evento a este matrimônio

en: Address
pt: Endereço

en: Address Editor - GRAMPS
pt: Editor de Endereço - GRAMPS

en: Address Editor for %s
pt: Editor de Endereço para %s

en: Adds a new child to the selected family
pt: Adiciona um novo filho à família selecionada

en: Adds a new set of parents to the active person
pt: Adiciona um novo conjunto de pais para a pessoa ativa

en: Adds a new set of parents to the selected spouse
pt: Adiciona um novo conjunto de pais para o cônjuge selecionado

en: Adds a spo
pt: Adiciona um cônjuge

en: Adopted
pt: Adotado(a)

en: Adult Christening
pt: Batismo Adulto

en: Advanced
pt: Avançado

en: Ahnentafel Report
pt: Relatório Ahnentafel (Tábua de Ancestrais)

en: Ahnentafel Report for %s
pt: Relatório Ahnentafel para %s

en: Aids in the analysis of data by allowing the development of custom filters that can be applied to the database to find similar events
pt: Ajuda na análise dos dados, permitindo a programação de filtros personalizados que podem ser aplicados ao banco de dados a fim de se encontrar eventos semelhantes

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: All people
pt: Todas as pessoas

en: All rules must apply
pt: Todas as regras precisam aplicar

en: Allow internal GRAMPS ID numbers to be edited
pt: Permite editar os números GRAMPS ID internos

en: Allows all the events of a certain name to be renamed to a new name
pt: Permite que todos os eventos de um certo nome sejam renomeados para um novo nome

en: Allows you to customize the data in the boxes in the report
pt: Permite que você personalize os dados contidos nos campos do relatório

en: Alpha
pt: Alfa

en: Also Known
pt: Também Conhecido Como

en: Alternate Birth
pt: Nascimento Alternativo

en: Alternate Calendar Support
pt: Suporte Alternativo de Calendários

en: Alternate Death
pt: Falecimento Alternativo

en: Alternate Name Editor - GRAMPS
pt: Editor de Nome Alternativo - GRAMPS

en: Alternate Name Editor for %s
pt: Editor de Nome Alternativo para %s

en: Alternate Names
pt: Nomes Alternativos

en: Alternate Parents
pt: Pais Alternativos

en: Always display the LDS ordinance tabs
pt: Sempre exibe os tabuladores de ordenança SUD

en: An autosave file exists for %s.
    Should this be loaded instead of the last saved version?
pt: Existe um arquivo de salvamento automático para %s.
    Devo carregar esse arquivo ao invés do da última versão gravada?

en: An established relationship between members of the same sex
pt: Uma relação estabelecida entre membros do mesmo sexo

en: An unspecified relationship between a man and woman
pt: Uma relação não especificada entre um homem e uma mulher

en: Analysis and Exploration
pt: Análise e Exploração

en: Ancestor Chart
pt: Diagrama de Ancestrais

en: Ancestor Chart for %s
pt: Diagrama de Ancestrais para %s

en: Ancestors of %s
pt: Ancestrais de %s

en: Annulment
pt: Anulamento

en: April
pt: Abril

en: Are you sure you want to abandon your changes?
pt: Tem certeza que quer descartar suas modificações?

en: Arrowhead Options
pt: Opções de Orientação das Setas

en: At least one rule must apply
pt: Pelo menos uma regra precisa aplicar

en: Attribute
pt: Atributo

en: Attribute Editor - GRAMPS
pt: Editor de Atributos - GRAMPS

en: Attribute Editor for %s
pt: Editor de Atributos para %s

en: Attributes
pt: Atributos

en: August
pt: Agosto

en: Author
pt: Autor

en: Author's Email
pt: E-mail do Autor

en: Automatically load last database
pt: Carrega o último banco de dados automaticamente

en: Autosave F
pt: Arquivo de Auto-Salvamento

en: Autosave interval (minutes)
pt: Intervalo de auto-salvamento (minutos)

en: s) | Backgro
pt[0]: Fundo

en: Baptism
pt: Batismo

en: Base Report - GRAMPS
pt: Relatório Base - GRAMPS

en: Below is a list of the nicknames and titles that GRAMPS can extract from the 
    current database. If you select 'Yes', GRAMPS will modify your database as 
    specified below. If you do not approve of these changes, you should select 
    'No', and your database will not be altered.
    
    Should the following changes be made?
pt: Abaixo está uma lista de apelidos e títulos que o Gramps pode extrair do 
    banco de dados corrente. Se você selecionar 'Sim', Gramps modificará seu 
    banco de dados como especificado abaixo. Se você não concorda com essas 
    modificações, selecione 'Não' e seu banco de dados não será alterado.
    
    Devo efetuar as alterações abaixo?

en: Birth
pt: Nascimento

en: Birth Date
pt: Data de Nascimento

en: Birth Name
pt: Nome de Nascimento

en: Birth Place
pt: Local de Nascimento

en: Birthday
pt: Aniversário

en: Blessing
pt: Benção

en: Bold
pt: Negrito

en: Bookmark could not be set because no one was selected
pt: O marcador não pode ser estabelecido porque nehum deles foi selecionado

en: Borders
pt: Bordas

en: Burial
pt: Enterro

en: By default, all dates stored by GRAMPS use the Gregorian calendar. This
    is normally sufficient for most users. Support may be enabled for the Julian,
    French Republican, and Hebrew calendar. If you believe that you will need one or
    more of these alternate calendars, enable alternate calendar support.
pt: Por padrão, todas as datas armazenadas pelo GRAMPS usam o calendário 
    Gregoriano. Esse normalmente é o padrão para a maioria dos usuários. 
    Todavia, pode-se habilitar o suporte para os calendários Juliano, 
    Republicano Francês, e Hebreu. Se você acha que precisará usar um ou mais 
    desses calendários alternativos, habilite o suporte a calendários 
    alternativos.

en: Calculate SoundEx code for the name
pt: Calcula o código SoundEx para o nome

en: Calculates the relationship between two people
pt: Calcula a relação entre duas pessoas

en: Calendars
pt: Calendários

en: Cannot revert to a previous database, since one does not exist
pt: Não posso reverter a um banco de dados prévio, porque ele não existe

en: Capitalize surnames
pt: Converte os sobrenomes para letras maiúsculas

en: Caste
pt: Casta

en: Cause
pt: Causa

en: Cause Of Death
pt: Causa Da Morte

en: Census
pt: Censo

en: Change Event Type of
pt: Modifica o Tipo de Evento de

en: Change Event Types - GRAMPS
pt: Modifica os Tipos de Evento - GRAMPS

en: Change Global Media Object Properties
pt: Modifica as Propriedades Globais de Objetos Multimídia

en: Change Global Media Object Properties - GRAMPS
pt: Modifica as Propriedades Globais de Objetos Multimídia - GRAMPS

en: Change Local Media Object Properties
pt: Modifica as Propriedades Locais de Objetos Multimídia

en: Change Local Media Object Properties - GRAMPS
pt: Modifica as Propriedades Locais de Objetos Multimídia - GRAMPS

en: Changing the gender caused problems with marriage information.
    Please check the person's marriages.
pt: A troca do sexo causou problemas com as informações de matrimônio.
    Por favor verifique os matrimônios da pessoa.

en: Check Integrity
pt: Verifica a Integridade

en: Check and repair database
pt: Verifica e repara o banco de dados

en: Checks the database for integrity problems, fixing the problems that it can
pt: Procura por problemas de integridade no banco de dados, reparando os problemas que forem possíveis

en: Child of %s and %s is:
pt: O(a) filho(a) de %s e %s é:

en: Children
pt: é:Fil

en: Children of %s and %s are:
pt: Os(as) filhos(as) de %s e %s são:

en: Choose Child
pt: Escolhe Fi

en: Choose Child - GRAMPS
pt: Escolhe Filho - GRAMPS

en: Choose File
pt: Escolhe o Arquivo

en: Choose Parents
pt: Escolhe os Pais

en: Choose Parents - GRAMPS
pt: Escolhe os Pais - GRAMPS

en: Choose Spo
pt: Escolhe o Cônjuge

en: Choose Spouse - GRAMPS
pt: Escolhe o Cônjuge - GRAMPS

en: Choose Spouse/Partner
pt: Escolhe o Cônjuge/Parceiro(a)

en: Choose Spouse/Partner of %s
pt: Escolhe o Cônjuge/Parceiro(a) de %s

en: Choose the HTML template
pt: opriedades Globais de

en: Choose the Parents of %s
pt: Objetos MultimídiaMo

en: Choose the direction that the arrows point.
pt: ifica as Propriedades Globais de Objeto

en: Christening
pt:  Multim

en: Church Par
pt: dia - GR

en: City
pt: MPSMo

en: City/County
pt: ifica as Propr

en: Close Window
pt: edades Locais

en: Close window when complete
pt: e Objetos MultimídiaModifica as

en: Color
pt: Pro

en: Colorize Graph
pt: riedades Locais de

en: Combination of mother's and father's surname
pt: Objetos Multimídia - GRAMPSA troca do se

en: Comment
pt: o causou p

en: Comments
pt: oblemas com

en: Compare individual events
pt: Compara eventos individuais

en: Complete
pt: Completo

en: Complete Individual Report
pt: Relatório Individual Completo

en: Confidence
pt: Confiança

en: Confirmation
pt: Confirmação

en: Convert to local copy
pt: Converte para cópia local

en: Copies the object into the database
pt: Copia o objeto no banco de dados

en: Copyright
pt: Direito Autoral

en: Could not create %s
pt: Não pude criar %s

en: Could not create a thumbnail for %s
pt: Não pude criar uma foto miniatura para %s

en: Could not create a thumbnail for %s
    The file has been moved or deleted
pt: Não pude criar uma foto miniatura para %s
    O arquivo foi movido ou apagado

en: Could not create the directory : %s
pt: Não pude criar o diretório : %s

en: Could not import %s
pt: Não pude importar %s

en: Could not import %s
    The file has been moved or deleted
pt: Não pude importar %s
    O arquivo foi movido ou apagado

en: Could not load image file %s
pt: Não pude carregar o arquivo-imagem %s

en: Could not open %s
pt: Não pude abrir %s

en: Could not open %s
    Using the default template
pt: Não pude abrir %s
    Usando o modelo pré-definido

en: Could not replace %s
pt: Não pude substituir %s

en: Country
pt: País

en: Counts number of ancestors of selected person
pt: Conta o número de ancestrais da pessoa selecionada

en: County
pt: Condado

en: Create a GENDEX index
pt: Cria um índice GENDEX

en: Create a New XML Database
pt: Cria um Novo Banco de Dados XML

en: Create a New ZODB Database
pt: Cria um Novo Banco de Dados ZODB

en: Create a new address from the above data
pt: Cria um novo endereço a partir dos dados acima

en: Create a new attribute for this marriage
pt: Cria um novo atributo para este matrimônio

en: Create a new attribute from the above data
pt: Cria um novo atributo a partir dos dados acima

en: Create a new event from the above data
pt: Cria um novo evento a partir dos dados acima

en: Create an alternate name for this person
pt: Cria um nome alternativo para esta pessoa

en: Created by
pt: Criado por

en: Creates a family group report, showing information on a set of parents and their children.
pt: Cria um relatório do grupo familiar, mostrando as informações em um conjunto composto de pais e seus filhos.

en: Creates a new attribute from the above data
pt: Cria um novo atributo a partir dos dados acima

en: Creates a new object attribute from the above data
pt: Cria um novo atributo do objeto a partir dos dados acima

en: Creating Web Pages
pt: Criando Páginas Web

en: Cremation
pt: Cremação

en: Custom Filter Editor
pt: Editor de Filtro Personalizado

en: Custom Filters
pt: Filtros Personalizados

en: Customizat
pt: Personalização

en: DD-MM-YYYY
pt: DD-MM-AAAA

en: DD. Month Year
pt: DD. Mês Ano

en: DD.MM.YYYY
pt: DD.MM.AAAA

en: DD/MM/YYYY
pt: DD/MM/AAAA

en: DD/MM/YYYY (European)
pt: DD/MM/AAAA (Europeu)

en: DD/MM/YYYY, DD.MM.YYYY, or DD-MM-YYYY
pt: DD/MM/AAAA, DD.MM.AAAA, ou DD-MM-AAAA

en: Data Guess
pt: Adivinha os dados

en: Data was modified. Are you sure you want to abandon your changes?
pt: Alguns dados foram modificados. Você tem certeza que quer abandonar
    suas modificações?

en: Database
pt: Banco de Dados

en: Database Processing
pt: Processando o Banco de Dados

en: Database Summary
pt: Sumário do Banco de Dados

en: Database Summary - GRAMPS
pt: Sumário do Banco de Dados - GRAMPS

en: Database Verify
pt: PSVerifica o Banco de Da

en: Database Verify - GRAMPS
pt: Verifica o Banco de Dados - GRAMPS

en: Database name:
pt: Nome do banco de dados:

en: Date
pt: Data

en: Date Format
pt: Formato da Data

en: Dates and Calendars
pt: Datas e Calendários

en: Day MON Year
pt: Dia MÊS Ano

en: Death
pt: Falecimento

en: Death Date
pt: Data de Falecimento

en: Death Place
pt: Local de Falecimento

en: December
pt: Dezembro

en: Default Template
pt: Modelo Pad

en: Default Web Site directory
pt: Diretório pré-definido de Web Site

en: Default database directory
pt: Diretório pré-definido de banco de dados

en: Default report directory
pt: Diretório pré-definido de relatórios

en: Define Filter - GRAMPS
pt: Define Filtro - GRAMPS

en: Degree
pt: Grau

en: Delete
pt: Apaga

en: Delete Obj
pt: Apaga Objeto

en: Delete Parents
pt: Apaga os P

en: Delete Per
pt: Apaga Pessoa

en: Delete Place
pt: Apaga Lugar

en: Delete Sou
pt: Apaga Fonte de Referência

en: Delete Spo
pt: Apaga Cônj

en: Delete selected event
pt: Apaga o evento selecionado

en: Delete selected name
pt: Apaga nome selecionado

en: Delete selected reference
pt: Apaga referência selecionada

en: Delete the selected address
pt: Apaga o endereço selecionado

en: Delete the selected attribute
pt: Apaga o atributo selecionado

en: Delete the selected event
pt: Apaga o evento selecionado

en: Delete the selected filter
pt: Apaga o filtro selecionado

en: Deletes the selected child from the selected family
pt: Apaga o filho selecionado da família selecionada

en: Deletes the selected parents from the active person
pt: Apaga os pais selecionados da pessoa ativa

en: Deletes the selected parents from the selected spouse
pt: Apaga os pais selecionados do cônjuge selecionado

en: Descendant Browser
pt: Navegador de Descendentes

en: Descendant Browser - GRAMPS
pt: Navegador de Descendentes - GRAMPS

en: PS | Descendant Families of
pt[0]: Famílias Descendentes de %s

en: Descendant Graph
pt: Gráfico de Descendentes

en: Descendant Graph for %s
pt: Gráfico de Descendentes para %s

en: Descendant Report
pt: Relatório de Descendentes

en: Descendant Report for %s
pt: Relatório de Descendentes para %s

en: Descendants - Ancestors
pt: Descendentes - Ancestrais

en: Descendants -> Ancestors
pt: Descendentes -> Ancestrais

en: Descendants <- Ancestors
pt: Descendentes <- Ancestrais

en: Descendants <-> Ancestors
pt: Descendentes <-> Ancestrais

en: Descendants of %s
pt: Descendentes de %s

en: Description
pt: Descrição

en: Detailed Ancestral Report
pt: Relatório Detalhado de Ancestrais

en: Detailed Ancestral Report for %s
pt: Relatório Detalhado de Ancestrais para %s

en: Detailed Descendant Report
pt: Relatório Detalhado de Descendentes

en: Detailed Descendant Report for %s
pt: Relatório Detalhado de Descendentes para %s

en: Details
pt: Detalhes

en: Determining Possible Merges
pt: Determinando Possíveis Fusões

en: Direct Descendants of %s
pt: Descendentes Diretos de %s

en: Directory
pt: Diretório

en: Disconnected individuals
pt: Indivíduos não conectados

en: Display
pt: Exibição

en: Display Format
pt: Formato de Exibição

en: Display Formats
pt: Formatos de Exibição

en: Display global properties editor when object is dropped
pt: Exibe o editor de propriedades globais quando o objeto é largado

en: Display icons and text
pt: Exibe ícones e texto

en: Display local properties editor when object is dropped
pt: Exibe o editor de propriedades locais quando o objeto é largado

en: Display only icons
pt: Exibe apenas ícones

en: Display only text
pt: Exibe apenas texto

en: Display people matching the filter
pt: Exibe as pessoas que coincidem com o filtro

en: Divorce
pt: Divórcio

en: Divorce Filing
pt: Pedido de Divórcio

en: Do not compress XML data file
pt: Não comprime arquivo de dados XML

en: Do not include comments and text in source information
pt: Não inclui comentários e texto na fonte de informações

en: Do not include records marked private
pt: Não inclui registros marcados como privados

en: Do not make a local copy
pt: Não faz uma cópia local

en: Do not use images
pt: Não usa imagens

en: Do not use images for living people
pt: Não usa imagens para pessoas vivas

en: Do you really wish to delete %s?
pt: Você tem certeza que quer apagar %s?

en: Do you want to close the current database and create a new one?
pt: Deseja fechar o banco de dados corrente e criar um novo?

en: Do you wish to abandon your changes and revert to the last saved database?
pt: Deseja abandonar as modificações e reverter ao último banco de dados salvo?

en: Do you wish to remove %s as a spouse?
pt: Você deseja remover %s como um cônjuge?

en: Do you wish to remove the selected parents?
pt: Você deseja remover os pais selecionados?

en: Do you wish to set %s as the home person?
pt: Deseja marcar %s como a pessoa inicial?

en: Document Styles
pt: Estilos de Documentos

en: Document Styles - GRAMPS
pt: Estilos de Documentos - GRAMPS

en: Double click will edit the selected source
pt: Duplo-clique editará a fonte de referência selecionada

en: Double clicking will make %s the active person
pt: Um duplo-clique tornará %s a pessoa ativa

en: Double-click to edit the relationship information
pt: Duplo-clique para editar a informação de relacionamento

en: Double-click to edit the selected parents
pt: Duplo-clique para editar os pais selecionados

en: Drag and Drop from an External Source
pt: Arraste e Solte a partir de uma Fonte de Referência Externa

en: Drag and Drop from an Internal Source
pt: Arraste e Solte a partir de uma Fonte de Referência Interna

en: Edit
pt: Edita

en: Edit Bookmarks
pt: Edita Marcadores (Bookmarks)

en: Edit Note
pt: Edita Nota

en: Edit Object Properties
pt: Edita as Propriedades de Objeto

en: Edit Person - GRAMPS
pt: Edita Pessoa - GRAMPS

en: Edit marriage information
pt: Edita informações de matrimônio

en: Edit the selected filter
pt: Edita o filtro selecionado

en: Edit with the GIMP
pt: Edita com o GIMP

en: Education
pt: Educação

en: Eighteenth
pt: Décimo oit

en: Eighth
pt: Oitavo

en: Elected
pt: Eleito

en: Eleventh
pt: Décimo primeiro

en: Emigration
pt: Emigração

en: Enable LDS Ordinance Support
pt: Habilita o Suporte à Ordenança SUD

en: Enable autocompletion
pt: Habilita o auto-preenchimento

en: Enable support for alternate calendars
pt: Habilita o suporte a calendários alternativos

en: Encoding
pt: Codificação

en: Engagement
pt: Noivado

en: Enter miscellaneous relevant data and documentation
pt: Entra com uma miscelânea de dados e documentações relevantes

en: Enter/modify notes regarding this name
pt: Entra/modifica notas relativas a este nome

en: Entire Database
pt: Todo o Banco de Dados

en: Entry Form
pt: Formatos de Entrada de Dados

en: Error
pt: Erro

en: Error copying %s
pt: Erro copiando %s

en: Error creating the thumbnail : %s
pt: Erro criando a foto miniatura : %s

en: Error reading %s
pt: Erro lendo

en: Error saving stylesheet
pt: Erro salvando folha de estilo

en: Event
pt: Evento

en: Event Comparison
pt: Comparação de Eventos

en: Event Comparison - GRAMPS
pt: Comparação de Eventos - GRAMPS

en: Event Editor - GRAMPS
pt: Editor de Eventos - GRAMPS

en: Event Type
pt: Tipo de Evento

en: Everyone
pt: Todas as Pessoas

en: Exactly one rule must apply
pt: Exatamente uma regra precisa aplicar

en: Exactly two people must be selected to perform a merge
pt: Obrigatoriamente duas pessoas devem ser selecionadas para se realizar uma fusão

en: Exactly two places must be selected to perform a merge
pt: Obrigatoriamente dois lugares devem ser selecionados para se realizar uma fusão

en: Exchange the current spouse with the active person
pt: Troca o cônjuge corrente com a pessoa ativa

en: Export GED
pt: Exporta GEDCOM

en: Export GEDCOM file
pt: Exporta arquivo GEDCOM

en: Export GRAMPS package
pt: Exporta pacote GRAMPS

en: Export GRAMPS package - GRAMPS
pt: Exporta pacote GRAMPS - GRAMPS

en: Export PAF for PalmOS file
pt: Exporta PAF destinado a arquivo PalmOS

en: Export to GEDCOM
pt: Exporta para GEDCOM

en: Export to GRAMPS package
pt: Exporta para pacote GRAMPS

en: Extract information from names
pt: Extrai informações a partir de nomes

en: Facts and Events
pt: Fatos e Eventos

en: Failed to load the module: %s
pt: Falhou ao carregar o módulo: %s

en: Failure writing %s, original file restored
pt: Falha escrevendo %s, restaurado o arquivo original

en: Families
pt: Famílias

en: Families will show up as circles, linked to parents and children.
pt: Famílias serão mostradas como círculos, ligados aos pais e filhos.

en: Family
pt: Família

en: Family Attribute
pt: Atributo Familiar

en: Family Attributes
pt: Atributos da Família

en: Family Event
pt: Evento Familiar

en: Family Eve
pt: Eventos da Família

en: Family Group Report
pt: Relatório do Grupo Familiar

en: Family Group Report for %s
pt: Relatório do Grupo Familiar para %s

en: Family Information
pt: Informações da Família

en: Family Tree Index
pt: Índice da Árvore Familiar

en: Father
pt: Pai

en: Father's relationship to child
pt: Relação do pai com o filho

en: Father's surname
pt: Sobrenome do Pai

en: February
pt: Fevereiro

en: Female
pt: Feminino

en: Females
pt: Mulheres

en: Fifteenth
pt: Décimo qui

en: Fifth
pt: Quinto

en: File
pt: Arquivo

en: File extension
pt: Extensão de arquivo

en: Filename
pt: Nome do Arquivo

en: Filter
pt: Filtro

en: Filter Name
pt: Nome do Filtro

en: Find
pt: Procura

en: Find Media Object
pt: Procura Objeto Multimídia

en: Find Person
pt: Procura Pessoa

en: Find Place
pt: Procura Lu

en: Find Source
pt: Procura Fonte de Referência

en: Find possible duplicate people
pt: Procura pessoas possivelmente duplicadas

en: Find...
pt: Procura...

en: First
pt: Primeiro

en: First Communion
pt: Primeira Comunhão

en: First Person
pt: Primeira Pessoa

en: Firstname Surname
pt: Nome Sobrenome

en: Font Options
pt: Opções de Fonte

en: Format
pt: Formato

en: Foster
pt: Sob tutela

en: Fourteenth
pt: Décimo qua

en: Fourth
pt: Quarto

en: French
pt: Francês

en: French Republican
pt: Republicano Francês

en: Full Family Chart
pt: Diagrama Familiar Completo

en: Full Family Chart for %s
pt: Diagrama Familiar Completo para %s

en: GEDCOM Exp
pt: Exporta em formato GEDCOM

en: GEDCOM Imp
pt: Importa em formato GEDCOM

en: GEDCOM Import Progress
pt: Progresso na Importação GEDCOM

en: GEDCOM Import Status
pt: Status da Importação GEDCOM

en: GEDCOM Read Progress
pt: Progresso na Leitura GEDCOM

en: GEDCOM file ended unexpectedly
pt: O arquivo GEDCOM finalizou inesperadamente

en: GNU Free Documentation License
pt: Licença de Documentação Gratuita GNU

en: GRAMPS (Genealogical Research and Analysis Management Programming System) is a personal genealogy program.
pt: Gramps (Genealogical Research and Analysis Management Programming System - Sistema de Programação e Assistência à Pesquisa e Análise Genealógica) é um programa pessoal de genealogia.

en: GRAMPS ID link URL
pt: URL do vínculo GRAMPS ID

en: GRAMPS ID prefixes
pt: Prefixos GRAMPS ID

en: GRAMPS ID value was not changed.
pt: O conteúdo do GRAMPS ID não foi modificado.

en: GRAMPS Preferences
pt: Preferências do GRAMPS

en: GRAMPS _Mailing Lists
pt: GRAMPS _Listas de Corrêio

en: GRAMPS has encountered an internal error.
    Please copy the message below and post a bug report
    at http://sourceforge.net/projects/gramps or send an
    email message to gramps-bugs@lists.sourceforge.net
pt: GRAMPS encontrou um erro interno.
    Por favor copie a mensagem abaixo e envie um relatório
    de erro para http://sourceforge.net/projects/gramps, ou
    envie um e-mail para gramps-users@lists.sourceforge.net

en: GRAMPS has support for LDS Ordinances, which are special
    event types related to the Church of Jesus Christ of Latter Day Saints.
    
    You may choose to either enable or disable this support. You may
    change this option in the future in the Preferences dialog.
pt: GRAMPS possui suporte às Ordenanças SUD, que são tipos de eventos especiais
    relacionados à Igreja de Jesus Cristo dos Santos dos Últimos Dias.
    
    Você pode escolher entre habilitar ou desabilitar este suporte. Esta opção 
    poderá ser alterada no futuro no diálogo Preferências.

en: GRAMPS internal IDs
pt: IDs internos GRAMPS

en: GRAMPS is an Open Source project. Its success 
    depends on the users. User feedback is important. 
    Please join the mailing lists, submit bug reports,
    suggest improvements,  and see how you can 
    contribute.
    
    Please enjoy using GRAMPS.
pt: GRAMPS é um projeto de Código Aberto (Open Source). Seu sucesso
    depende dos usuários. Seus comentários são importantes.
    Por favor inscreva-se nas listas de corrêio, submeta relatos de
    mal funcionamento, sugira melhorias, e veja como você pode
    contribuir.
    
    Divirta-se e desfrute do GRAMPS.

en: GRAMPS package export
pt: Exportação de pacote GRAMPS

en: Gallery
pt: Galeria

en: Gender
pt: Sexo

en: General
pt: Geral

en: General Information
pt: Informações Gerais

en: Generate HTML reports - GRAMPS
pt: Gera relatórios em HTML - GRAMPS

en: Generate SoundEx codes
pt: Gera códigos SoundEx

en: Generate Web Site
pt: Gera o Web Site

en: Generate reports
pt: Gera relatórios

en: Generates SoundEx codes for names
pt: Gera códigos SoundEx para nomes

en: Generates a list of descendants of the active person
pt: Gera uma lista de descendentes da pessoa ativa

en: Generates a timeline graph.
pt: Gera um gráfico de linha temporal.

en: Generates relationship graphs, currently only in GraphViz format. GraphViz (dot) can transform the graph into postscript, jpeg, png, vrml, svg, and many other formats. For more information or to get a copy of GraphViz, goto http://www.graphviz.org
pt: Gera relações gráficas, por enquanto apenas no formato GraphViz. O GraphViz (ponto) pode transformar o gráfico em postscript, jpeg, png, vrml, svg, e muitos outros formatos. Para maiores informações, ou para obter uma cópia do GraphViz, vá para: http://www.graphviz.

en: Generates web (HTML) pages for individuals, or a set of individuals.
pt: Gera páginas web (HTML) para indivíduos, ou conjunto de indivíduos.

en: Generation %d has %d individuals.
pt: A geração %d possui %d indivíduos.

en: Generation %d has 1 individual.
pt: A geração %d possui 1 indivíduo.

en: Generations
pt: Gerações

en: Getting Started
pt: Começando a Usar

en: Getting Started - GRAMPS
pt: Começando a Usar - GRAMPS

en: Given Name
pt: Nome

en: Go
pt: Vai

en: Go to Bookmark
pt: Vai para o Marcador

en: Go to this web page
pt: Vai para esta página web

en: Graduation
pt: Graduação

en: Gramps - Ahnentafel Report
pt: Gramps - Relatório Ahnentafel

en: GraphViz Options
pt: Opções do GraphViz

en: GraphViz can create very large graphs by spreading the graph across a rectangular array of pages. This controls the number pages in the array horizontally.
pt: O GraphViz pode criar gráficos muito grandes, espalhando o gráfico através de uma cadeia retangular de páginas. Isto controla, horizontalmente, o número de páginas na cadeia.

en: GraphViz can create very large graphs by spreading the graph across a rectangular array of pages. This controls the number pages in the array vertically.
pt: O GraphViz pode criar gráficos muito grandes, espalhando o gráfico através de uma cadeia retangular de páginas. Isto controla, verticalmente, o número de páginas na cadeia.

en: Graphical Reports
pt: Relatórios Gráficos

en: Graphviz F
pt: Arquivo Graphviz

en: Gregorian
pt: Gregoriano

en: HTML Options
pt: Opções HTML

en: Has a common ancestor with
pt: Possui um ancestral comum com

en: Has a name
pt: Possui um nome

en: Has the Id
pt: Possui o Id

en: Has the bi
pt: Possui o nascimento

en: Has the de
pt: Possui o falecimento

en: Has the family attribute
pt: Possui o atributo familiar

en: Has the family event
pt: Possui o evento familiar

en: Has the personal attribute
pt: Possui o atributo pessoal

en: Has the personal event
pt: Possui o evento pessoal

en: Has the relationships
pt: Possui as relações

en: He
pt: Ele

en: He died in the year %s
pt: Ele faleceu no ano de %s

en: He died in the year %s in %s
pt: Ele faleceu no ano de %s em %s

en: He died on
pt: Ele faleceu em %s

en: He died on %s in %s
pt: Ele faleceu em %s em %s

en: Hebrew
pt: Hebreu

en: Hide people not likely to be a child of this family
pt: Esconde as pessoas que provavelmente nao são filhos desta família

en: High
pt: Alto

en: gh | H
pt[0]: Lar

en: Husband
pt: Marido

en: ID Number
pt: Número ID

en: Icelandic style
pt: Estilo islandês

en: Identification Number
pt: Número de Identificação

en: Image subdirectory
pt: Subdiretório imagem

en: Immigration
pt: Imigração

en: Import Complete: %d seconds
pt: Importação Completa: %d segundos

en: Import from GEDCOM
pt: Importa a partir do GEDCOM

en: Import from GRAMPS
pt: Importa a partir do GRAMPS

en: In order to create valid GEDCOM files, the following information
    needs to be entered. If you do not plan to generate GEDCOM 
    files, you may leave it blank.
pt: A fim de criar arquivos GEDCOM válidos, a seguinte informação
    precisa ser entrada. Se você não planeja gerar arquivos
    GEDCOM, você pode deixá-la em branco.

en: Include Birth and Death Dates
pt: Inclui as Datas de Nacimento e Falecimento

en: Include Source Information
pt: Inclui Informação da Fonte de Referência

en: Include URLs
pt: Inclui URLs

en: Include a URL in each graph node so that PDF and imagemap files can be generated that contain active links to the files generated by the 'Generate Web Site' report.
pt: Inclui uma URL em cada nó do gráfico a fim de que arquivos PDF e imagemap possam ser gerados para conter vínculos ativos aos arquivos gerados pelo relatório 'Gera Web Site'.

en: Include a link to the index page
pt: Inclui um vínculo na página de índice

en: Include the GRAMPS ID in the report
pt: Inclui o ID GRAMPS no relatório

en: Include the years that the individual was born and/or died in the graph node labels.
pt: Inclui os anos em que o indivíduo nasceu e/ou faleceu nos rótulos dos nós do gráfico.

en: Indicate non-birth relationships with dashed lines
pt: Indica relações não-nascidas com linhas pontilhadas

en: Individual Attributes
pt: Atributos do Indivíduo

en: Individual Events
pt: Eventos do Indivíduo

en: Individual Facts
pt: Fatos Individuais

en: Individual Names
pt: Nomes do Indivíduo

en: Individual Summary
pt: Sumário Individual

en: Individual Summary for %s
pt: Sumário Individual para %s

en: Individuals
pt: Indivíduos

en: Individuals missing birth dates
pt: Indivíduos sem data de nascimento

en: Individuals with incomplete names
pt: Indivíduos com nomes incompletos

en: Individuals with media objects
pt: Indivíduos com objetos multimídia

en: Information
pt: Informação

en: Interactive descendant browser
pt: Navegador interativo de descendentes

en: Internal Error - GRAMPS
pt: Erro Interno - GRAMPS

en: Internet Address Editor
pt: Editor de Endereço Internet

en: Internet Address Editor - GRAMPS
pt: Editor de Endereço Internet - GRAMPS

en: Internet Address Editor for %s
pt: Editor de Endereço Internet para %s

en: Internet Addresses
pt: Endereços Internet

en: Invalid move. Children must be ordered by birth date.
pt: Movimento inválido. Filhos devem ser ordenados por data de nascimento.

en: Invert
pt: Inverte

en: Invoke birth event editor
pt: Invoca o editor de eventos de nascimento

en: Invoke death event editor
pt: Invoca o editor de eventos de falecimento

en: Is a descendant family member of
pt: É um membro da família descendente de

en: Is a descendant of
pt: É um descendente de

en: Is a female
pt: É uma mulher

en: Is a male
pt: É um homem

en: Is an ancestor of
pt: É um ancestral de

en: Islamic
pt: Muçulmano

en: Italic
pt: Itálico

en: January
pt: Janeiro

en: Julian
pt: Juliano

en: July
pt: Julho

en: June
pt: Junho

en: Keep other birth event as an alternate birth event
pt: Mantém outro evento de nascimento como um evento alternativo

en: Keep other death event as an alternate death event
pt: Mantém outro evento de falecimento como um evento alternativo

en: Keep other name as an alternate name
pt: Mantém outro nome como um nome alternativo

en: LDS Extensions
pt: Extensões

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Left & Right Margins
pt: Margens Esquerda & Direita

en: Left Margin
pt: Margem Esquerda

en: Letter
pt: Carta

en: List child
pt: Lista filhos

en: List display options
pt: Lista as opções de tela

en: List exceptions to assertions or checks about the database
pt: Lista exceções a afirmações, ou verifica o banco de dados

en: Loading %s ...
pt: Carregando %s ...

en: Loading %s
pt: Carregando %s...

en: Local Filt
pt: Filtros Locais

en: Location Editor
pt: Editor de Lugares

en: Location Editor for %s
pt: Editor de Lugares para %s

en: Low
pt: Baixo

en: MM-DD-YYYY
pt: MM-DD-AAAA

en: MM.DD.YYYY
pt: MM.DD.AAAA

en: MM/DD/YYYY
pt: MM/DD/AAAA

en: MM/DD/YYYY (United States)
pt: MM/DD/AAAA (Estado Unidos)

en: MM/DD/YYYY, MM.DD.YYYY, or MM-DD-YYYY
pt: MM/DD/AAAA, MM.DD.AAAA, ou MM-DD-AAAA

en: MON Day, Y
pt: MÊS Dia, Ano

en: Make Local Copy
pt: Faz Cópia Local

en: Make a local copy when the object is dropped
pt: Faz uma cópia local quando o objeto é largado

en: Make a reference to the object when the object is dropped
pt: Faz uma referência ao objeto quando o objeto é largado

en: Make the active person's family the active family
pt: Torna a família da pessoa ativa, a família ativa

en: Make the default person the active person
pt: Torna a pessoa inicial, a pessoa ativa

en: Make the selected child the active person
pt: Torna o filho selecionado, a pessoa ativa

en: Make the selected name the preferred name
pt: Torna o nome selecionado no nome preferido

en: Make the selected spouse's family the active family
pt: Torna a família do cônjuge selecionado, na família ativa

en: Male
pt: Masculino

en: Males
pt: Homens

en: Males will be outlined in blue, females will be outlined in pink.  If the sex of an individual is unknown it will be outlined in black.
pt: Homens serão realçados em azul, mulheres serão realçadas em rosa. Se o sexo de um indivíduo é desconhecido, ele será realçado em preto.

en: March
pt: Março

en: Marriage
pt: Matrimônio

en: Marriage Contract
pt: Contrato Matrimonial

en: Marriage Editor - GRAMPS
pt: Editor de Matrimônio - GRAMPS

en: Marriage License
pt: Licença Matrimonial

en: Marriage Settlement
pt: Ajuste Matrimonial

en: Marriage/Relationship Editor - GRAMPS
pt: Editor de Matrimônio/Relação - GRAMPS

en: Marriages/Children
pt: Matrimônios/Filhos

en: Married
pt: Casados

en: Married Name
pt: Nome de Casado(a)

en: Match Threshold
pt: Coincide Ponto Inicial

en: Matches the filter named
pt: Coincide com o filtro nomeado

en: Maximum age
pt: Idade máxima

en: Maximum age to bear a child
pt: Idade máxima para dar a luz a um filho

en: Maximum age to father a child
pt: Idade máxima para gerar um filho

en: Maximum age to marry
pt: Idade máxima para casar

en: Maximum husband-wife age difference
pt: Diferença máxima de idade entre marido e mulher

en: Maximum number of children
pt: Número máximo de filhos

en: Maximum number of consecutive years of widowhood
pt: Número máximo de anos consecutivos de viuvez

en: Maximum number of spouses for a person
pt: Número máximo de cônjuges para uma pessoa

en: Maximum number of years between children
pt: Número máximo de anos entre um filho e outro

en: Maximum span of years for all children
pt: Número de anos decorridos entre o primeiro e o último filho

en: May
pt: Maio

en: Media
pt: Mídia

en: Media Object
pt: Objeto Multimídia

en: Media Obje
pt: Objetos Multimídia

en: Medical Information
pt: Informações Médicas

en: Medium
pt: Mídia

en: Men
pt: Homens

en: Merge
pt: Funde

en: Merge List - GRAMPS
pt: Funde Lista - GRAMPS

en: Merge People
pt: Funde Pess

en: Merge People - GRAMPS
pt: Funde Pessoas - GRAMPS

en: Merge Places - GRAMPS
pt: Funde Localidades - GRAMPS

en: Merge and Close
pt: Funde e Fe

en: Merge and Edit
pt: Funde e Ed

en: Military Service
pt: Serviço Militar

en: Minimum age to bear a child
pt: Idade mínima para dar a luz a um filho

en: Minimum age to father a child
pt: Idade mínima para gerar um filho

en: Minimum age to marry
pt: Idade mínima para casar

en: Missing Media Objects
pt: Objetos Multimídia Faltantes

en: Modify Parents - GRAMPS
pt: Modifica os Pais - GRAMPS

en: Month Day, Year
pt: Mês Dia, Ano

en: Mother
pt: Mãe

en: Mother's relationship to child
pt: Relação da mãe com o filho

en: Multiple
pt: Múltiplo

en: Name
pt: Nome

en: Name :
pt: Nome :

en: Name Format
pt: Formato do Nome

en: Name and Title Extraction Tool
pt: Ferramenta de Extração de Nome e Título

en: Name and Title Extraction Tool - GRAMPS
pt: Ferramenta de Extração de Nome e Título - GRAMPS

en: Name used to generate SoundEx code
pt: Nome usado para gerar o código SoundEx

en: Names that contain a substring
pt: Nomes que contém uma cadeia de caracteres

en: Names that match a regular expression
pt: Nomes que coincidem com uma expressão regular

en: Names with same SoundEx code as ...
pt: Nomes com o mesmo código SoundEX que ...

en: Names with the specified SoundEx code
pt: Nomes com o código SoundEx especificado

en: National Origin
pt: Origem Nacional

en: Naturalization
pt: Naturaliza

en: Neither %s nor %s are directories
pt: Nem %s nem %s são diretórios

en: New Database
pt: Novo Banco de Dados

en: New Relationship
pt: Nova Relação

en: Nick Name
pt: Apelido

en: Nineteenth
pt: Décimo nono

en: Ninth
pt: Nono

en: No Attribu
pt: Sem Atribu

en: No Comment Provided
pt: Nenhum Comentário Provido

en: No Copyright
pt: Sem Direito Autoral

en: No default format
pt: Sem formato pré-definido

en: No default/home person has been set
pt: Não se estabeleceu uma pessoa inicial

en: No definition available
pt: Definição não disponível

en: No description
pt: Sem descri

en: No description was provided
pt: Nenhuma descrição foi provida

en: No errors were found
pt: Nenhum erro foi encontrado

en: No legal or common-law relationship between man and woman
pt: Nenhuma relação legal ou 'de fato' entre homem e mulher

en: No matches were found
pt: Nenhuma coincidência foi encontrada

en: No spouse has been defined for the current relationship.
    
    You can either define the spouse of the current relationship
    or create a new relationship.
pt: Nenhum cônjuge foi definido para a relação corrente.
    
    Você pode tanto definir o cônjuge da relação corrente
    ou criar uma nova relação.

en: No titles or nicknames were found
pt: Nenhum título ou apelido foi encontrado

en: Nobility Title
pt: Título de Nobreza

en: Non-birth relationships will show up as dashed lines in the graph.
pt: Relações não-nascidas serão mostradas como linhas pontilhadas no gráfico.

en: None
pt: Nenhum(a)

en: Note
pt: Nota

en: Notes
pt: Notas

en: Notes for %s
pt: Notas para

en: November
pt: Novembro

en: Number of Children
pt: Número de Filhos

en: en | Number of Err
pt[0]: Número de Erros

en: Number of Families
pt: Número de Famílias

en: Number of Horizontal Pages
pt: Número de Páginas Horizontais

en: Number of Marriages
pt: Número de Matrimônios

en: Number of People
pt: Número de Pessoas

en: Number of Relationships
pt: Número de Relações

en: Number of Vertical Pages
pt: Número de Páginas Verticais

en: Number of ancestors
pt: Número de ancestrais

en: Number of ancestors of "%s" by generation
pt: Número de ancestrais de "%s" por geração

en: Number of families
pt: Número de famílias

en: Number of individuals
pt: Número de indivíduos

en: Number of unique media objects
pt: Número de objetos multimídia únicos

en: Numerical Date Formats
pt: Formatos Numéricos de Data

en: Object Type
pt: Tipo de Objeto

en: Occupation
pt: Ocupação

en: October
pt: Outubro

en: Open
pt: Abre

en: Open File
pt: Abre Arquivo

en: Open a Database - GRAMPS
pt: Abre um Banco de Dados - GRAMPS

en: Open a GRAMPS Database
pt: Abre um Banco de Dados GRAMPS

en: Open a database - GRAMPS
pt: Abre um banco de dados - GRAMPS

en: Open an Existing Database
pt: Abre um Banco de Dados Existente

en: Open in %s
pt: Abre em %s

en: OpenOffice Spreadsheet
pt: Planilha OpenOffice

en: Options
pt: Opções

en: Ordination
pt: Ordenação

en: Orientation
pt: Orientação

en: Other
pt: Outro

en: Other Name
pt: Outro Nome

en: Other Names
pt: Outros Nomes

en: Output For
pt: Formato de Saída

en: PAF for PalmOS Export
pt: Exportação PAF para PalmOS

en: Padding
pt: Enchimento

en: Page Count
pt: Número de Páginas

en: Page break between generations
pt: Quebra de página entre gerações

en: Paper Opti
pt: Opções de Papel

en: Paragraph Options
pt: Opções de Parágrafo

en: Paragraph Style
pt: Estilo de Parágrafo

en: Parent
pt: Genitor

en: Parents
pt: Pais

en: Parents' relationship to each other
pt: Relação dos pais, um com o outro

en: Partners
pt: Parceiros(

en: Path
pt: Caminho

en: Pedigree
pt: Linhagem

en: People
pt: Pessoas

en: People who have an event type of ...
pt: Pessoas que têm um evento do tipo ...

en: People who have images
pt: Pessoas que tem imagens

en: People who were adopted
pt: Pessoas que foram adotadas

en: People with an event after ...
pt: Pessoas com um evento posterior a ...

en: People with an event before ...
pt: Pessoas com um evento anterior a ...

en: People with an event location of ...
pt: Pessoas com um evento localizado em ...

en: People with children
pt: Pessoas com filhos

en: People with common ancestor with %s
pt: Pessoas com ancestral comum a %s

en: People with incomplete names
pt: Pessoas com nomes incompletos

en: People with multiple marriage records
pt: Pessoas com registros matrimoniais múltiplos

en: People with no marriage records
pt: Pessoas sem registro de matrimônio

en: People without a birth date
pt: Pessoas sem uma data de nascimento

en: Persian
pt: Persa

en: Person
pt: Pessoa

en: Personal Attribute
pt: Atributo Pessoal

en: Personal Event
pt: Evento Pessoal

en: Phone
pt: Fone

en: Pick a color
pt: Escolhe a

en: Place
pt: Lugar

en: Place 1
pt: Localidade 1

en: Place 2
pt: Localidade 2

en: Place Editor
pt: Editor de Localidades

en: Place Editor - GRAMPS
pt: Editor de Localidades - GRAMPS

en: Place Name
pt: Nome do Lu

en: Place new media object in this gallery
pt: Coloca um novo objeto multimídia nesta galeria

en: Places
pt: Lugares

en: Please be patient. This may take a while.
pt: Por favor seja paciente. Isto pode demorar um pouco.

en: Plugin Status - GRAMPS
pt: Status dos Plugins - GRAMPS

en: Portrait
pt: Retrato

en: Potential Merges
pt: Fusões Potenciais

en: Preferences - GRAMPS
pt: Preferências - GRAMPS

en: Preferred Graphical Format
pt: Formato Gráfico Preferido

en: Preferred Paper Size
pt: Tamanho Preferido de Papel

en: Preferred Text Format
pt: Formato Preferido de Texto

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Primary Source
pt: Fonte de Referência Primária

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Private
pt: Privado

en: Private Record
pt: Registro Privado

en: Probate
pt: Homologa (um testamento)

en: Produces a complete report on the selected people.
pt: Produz um relatório completo na pessoa selecionada.

en: Produces a detailed ancestral report
pt: Produz um relatório detalhado de ancestrais

en: Produces a detailed descendant report
pt: Produz um relatório detalhado de descendentes

en: Produces a detailed report on the selected person.
pt: Produz um relatório detalhado na pessoa selecionada.

en: Produces a graphical ancestral tree graph
pt: Produz um gráfico de ancestrais em forma de árvore

en: Produces a textual ancestral report
pt: Produz um relatório de ancestrais em formato texto

en: Progress Report - GRAMPS
pt: Relatório de Progresso - GRAMPS

en: Prompt for comment on save
pt: Apresenta um comentário no salvamento

en: Property
pt: Propriedade

en: Provides a browsable hierarchy based on the active person
pt: Provê uma hierarquia navegável baseada na pessoa ativa

en: Provides a summary of the current database
pt: Provê um sumário do banco de dados corrente

en: Publication Info
pt: Informação da Publicação

en: Publication Information
pt: Informação da Publicação

en: Qualifier
pt: Qualificador

en: Question - GRAMPS
pt: Pergunta - GRAMPS

en: Rating
pt: Classifica

en: References
pt: Referências

en: Reject changes and close
pt: Rejeita as modificações e fecha

en: Relationship :
pt: Relação :

en: Relationship Calculator - GRAMPS
pt: Calculadora de Relações - GRAMPS

en: Relationship Graph
pt: Gráfico de Relações

en: Relationship Type
pt: Tipo de Relação

en: Relationship calculator
pt: Calculadora de Relacionamentos

en: Relationship definition
pt: Definição da relação

en: Relationship to %s
pt: Relação com %s

en: Relationship to Father
pt: Relação com o Pai

en: Relationship to Mother
pt: Relação com a Mãe

en: Religion
pt: Religião

en: Reload Plugins
pt: Recarrega Plugins

en: Remove current spouse
pt: Remove o cônjuge corrente

en: Remove selected object from this gallery only
pt: Remove o objeto selecionado apenas desta galeria

en: Removes the currently selected spouse
pt: Remove o cônjuge selecionado no momento

en: Rename personal event types
pt: Renomeia os tipos de evento pessoais

en: Reorder gramps IDs
pt: Reordena os IDs gramps

en: Reorders the gramps IDs according to gramps' default rules.
pt: Reordena os IDs gramps de acordo com as regras pré-definidas.

en: Report Options
pt: Opções de Relatório

en: Report Preferences
pt: Preferências de Relatório

en: Report Selection
pt: Seleção de Relatório

en: Report Selection - GRAMPS
pt: Seleção de Relatório - GRAMPS

en: Reports
pt: Relatórios

en: Researcher Information
pt: Informações do Pesquisador

en: Residence
pt: Residência

en: Restrict data on living people
pt: Restringe dados de pessoas vivas

en: Restrict information on living people
pt: Restringe informações de pessoas vivas

en: Retirement
pt: Aposentado

en: Return to the index of people
pt: Retorna ao índice de pessoas

en: Revert to an older revision
pt: Reverte a uma revisão mais antiga

en: Revert to an older version from revision control
pt: Reverte a uma versão mais antiga a partir do controle de revisões

en: Revision Control
pt: Controle de Revisões

en: Revision Control Comment
pt: Comentário do Controle de Revisões

en: Revison Control
pt: Controle de Revisões

en: Revison Control Comment - GRAMPS
pt: Comentário do Controle de Revisões - GRAMPS

en: Right Margin
pt: Margem Direita

en: Rule
pt: Regra

en: Run a tool
pt: Executa uma ferramenta

en: SVG (Scalable Vector Graphics)
pt: SVG (Gráficos Vetoriais Escaláveis)

en: Save
pt: Salva

en: Save Ancestor Chart
pt: Salva Diagrama de Ancestrais

en: Save Ancestor Report
pt: Salva Relatório de Ancestrais

en: Save As
pt: Salva Como

en: Save Complete Individual Report
pt: Salva Relatório Individual Completo

en: Save Data
pt: Salva Dados

en: Save Descendant Graph
pt: Salva Gráfico de Descendentes

en: Save Descendant Report
pt: Salva Relatório de Descendentes

en: Save Family Group Report
pt: Salva Relatório do Grupo Familiar

en: Save File
pt: Salva Arqu

en: Save Full Family Chart
pt: Salva Diagrama Familiar Completo

en: Save Individual Summary
pt: Salva Sumário Individual

en: Save Report As - GRAMPS
pt: Salva Relatório Como - GRAMPS

en: Save as a Spreadsheet - GRAMPS
pt: Salva como uma Planilha - GRAMPS

en: Save data as a spreadsheet
pt: Salva dados como uma planilha

en: Saving %s
pt: Salvando %s ...

en: Searches the entire database and attempts to extract titles and nicknames that may be embedded in a person's given name field.
pt: Vasculha o banco de dados inteiro e tenta extrair títulos e apelidos que talvez estejam contidos no campo nome de uma pessoa.

en: Searches the entire database, looking for individual entries that may represent the same person.
pt: Vasculha o banco de dados inteiro, procurando por entradas individuais que talvez representem a mesma pessoa.

en: Second
pt: Segundo

en: Second Per
pt: Segunda Pessoa

en: Select File - GRAMPS
pt: Seleciona um Arquivo - GRAMPS

en: Select a Media Object
pt: Seleciona um Objeto Multimídia

en: Select a Media Object - GRAMPS
pt: Seleciona um Objeto Multimídia - GRAMPS

en: Select a report from those available on the left.
pt: Selecione um relatório a partir daqueles disponívies à esquerda.

en: Select an image
pt: Seleciona uma imagem

en: Select an older revision - GRAMPS
pt: Seleciona uma revisão mais antiga - GRAMPS

en: Select default database directory - GRAMPS
pt: Seleciona o diretório pré-definido para banco de dados - GRAMPS

en: Select default report directory - GRAMPS
pt: Seleciona o diretório pré-definido de relatórios - GRAMPS

en: Select source for this name information
pt: Seleciona a fonte de referência para informações deste nome

en: Select the title for the merged place
pt: Seleciona o título para a localidade fundida

en: Selects the calendar format for display
pt: Seleciona o formato do calendário para exibição

en: September
pt: Setembro

en: Set Home Person
pt: Estabelece a Pessoa Inicial

en: Seventeenth
pt: Décimo sét

en: Seventh
pt: Sétimo

en: She
pt: Ela

en: She died in the year %s
pt: Ela faleceu no ano de %s

en: She died in the year %s in %s
pt: Ela faleceu no ano de %s em %s

en: She died on %s
pt: Ela faleceu em %s

en: She died on %s in %s
pt: Ela faleceu em %s em %s

en: Show all people
pt: Mostra todas as pessoas

en: Show calendar format selection menu
pt: Mostra o menu de seleção de formato de calendário

en: Show family nodes
pt: Mostra nós da família

en: Show index numbers in child list
pt: Mostra o índice numérico na lista de filhos

en: Show persons that do not match the filtering rule
pt: Mostra as pessoas que não coincidem com a condição de filtragem

en: Sidebar
pt: Barra Late

en: Single
pt: Sozinho

en: Single (scaled)
pt: Sozinho (em escala)

en: Sixteenth
pt: Décimo sexto

en: Sixth
pt: Sexto

en: Size
pt: Tamanho

en: Social Security Number
pt: Cadastro de Pessoas Físicas (Social Security Number)

en: Sort by
pt: Ordenado por

en: SoundEx Code
pt: Código SoundEx

en: SoundEx Code Generator
pt: Gerador de Código SoundEx

en: SoundEx Code Generator - GRAMPS
pt: Gerador de Código SoundEx - GRAMPS

en: Source
pt: Fonte de Referência

en: Source Editor - GRAMPS
pt: Editor de Fonte de Referências - GRAMPS

en: Source Information - GRAMPS
pt: Informação da Fonte de Referência - GRAMPS

en: Source Reference Selection - GRAMPS
pt: Seleção da Fonte de Referência - GRAMPS

en: Sources
pt: Fontes

en: Sponsored
pt: Patrocinado

en: Spouse
pt: Cônjuge

en: Spouses
pt: Cônjuges

en: Standard Copyright
pt: Direito Autoral Padrão

en: Standard GEDCOM 5.5
pt: Padrão GEDCOM 5.5

en: State
pt: Estado

en: State/Province
pt: Estado/Província

en: Status Bar
pt: Barra de Status

en: Stepchild
pt: Enteado(a)

en: Style Editor
pt: Editor de Estilo

en: Style Editor - GRAMPS
pt: Editor de Estilo - GRAMPS

en: Style Name
pt: Nome do Estilo

en: Styles
pt: Estilos

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Summary of
pt: Sumário de

en: Summary of the database
pt: Sumário do banco de dados

en: Surname
pt: Sobrenome

en: Surname Guessing
pt: Adivinhação do Sobrenome

en: Surname Prefix
pt: Prefixo do Sobrenome

en: Surname, Firstname
pt: Sobrenome, Nome

en: System Filter Editor
pt: Editor de Filtro do Sistema

en: System Filters
pt: Filtros do Sistema

en: Target
pt: Destino

en: Target Directory
pt: Diretório de Destino

en: Template
pt: Modelo

en: Temple
pt: Templo

en: Tenth
pt: Décimo

en: Test
pt: Testa

en: Test Filter - GRAMPS
pt: Testa o Filtro - GRAMPS

en: Text
pt: Texto

en: Text Reports
pt: Relatórios em Forma de Texto

en: That is not a valid file name.
pt: Este não é um nome de arquivo válido.

en: The Custom Filter Editor builds custom filters that can be used to select people included in reports, exports, and other utilities.
pt: O Editor de Filtro Personalizado constrói filtros que podem ser usados para selecionar pessoas inclusas nos relatórios, exportações e outros utilitários.

en: The ReportLab modules are not installed
pt: Os módulos ReportLab não estão instalados

en: The System Filter Editor builds custom filters that can be used by anyone on the system to select people included in reports, exports, and other utilities.
pt: O Editor de Filtros do Sistema constrói filtros que podem ser usados por qualquer um no sistema para selecionar pessoas inclusas nos relatórios, exportações e outros utilitários.

en: The default directory for storing databases
pt: O diretório pré-definido para armazenar bancos de dados

en: The default directory for the output of many report generators
pt: O diretório pré-definido de saída de diversos geradores de relatórios

en: The default directory for the output of the Web Site report generators
pt: O diretório pré-definido de saída dos geradores de relatórios de Web Sites

en: The file is probably either corrupt or not a valid GRAMPS database.
pt: O arquivo provavelmente está corrompido, ou não é um banco de dados GRAMPS válido.

en: The file no longer exists
pt: O arquivo já não mais existe

en: The filename that you gave is a directory.
    You need to provide a valid filename.
pt: O nome de arquivo que você forneceu é de um diretório.
    Você precisa provêr um nome de arquivo válido.

en: The following modules could not be loaded:
pt: Os seguintes módulos não puderam ser carregados:

en: The marker '<!-- START -->' was not in the template
pt: O marcador '<!-- START -->' não estava no modelo

en: Their common ancestor is %s.
pt: loO ancestral comum a eles é

en: Their common ancestors are %s and %s.
pt: Os ancestrais comuns à eles são %s e %s.

en: Their common ancestors are :
pt: Os ancestrais comuns à eles são :

en: There are three common formats for entering dates in a numerical format.
    Without some type of indication, GRAMPS cannot correctly tell what
    format you are using. Please indicate your preferred format for entering
    numerical dates
pt: Existem três formatos comuns para se entrar datas em formato numérico.
    Sem alguma indicação, GRAMPS não consegue determinar corretamente qual
    formato você está usando. Por favor indique seu formato preferido para
    entrar datas numéricas

en: There is no relationship between %s and %s.
pt: Não existe relação entre %s e %s.

en: Third
pt: Terceiro

en: Thirteenth
pt: Décimo terceiro

en: This media object is currently being used. Delete anyway?
pt: Este objeto multimídia está sendo usado no momento. Apagá-lo assim mesmo?

en: This source is currently being used. Delete anyway?
pt: Esta fonte de referência está sendo usada no momento. Apagá-la assim mesmo?

en: Thumbnail %s could not be found
pt: Foto miniatura %s não pôde ser encontrada

en: Timeline
pt: Linha Temporal

en: Timeline F
pt: Arquivo de Linha Temporal

en: Timeline Graph
pt: Gráfico de Linha Temporal

en: Title
pt: Título

en: To change your preferences, select one of the subcategories in the menu on the left hand side of the window.
pt: Para mudar suas preferências, selecione uma das subcategorias no menu situado à esquerda da janela.

en: Tool Selection
pt: a.Seleção de Ferrame

en: Tool and Status Bars
pt: Barras de Ferramentas e Status

en: Toolbar
pt: Barra de Ferramentas

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Top & Bottom Margins
pt: Margens Superior & Inferior

en: Total ancestors in generations %d to -1 is %d .
pt: O total de ancestrais em gerações %d para -1 é %d .

en: Total number of media object references
pt: Número total de referências a objetos multimídia

en: Total size of media objects
pt: Tamanho total dos objetos multimídia

en: Twelfth
pt: Décimo segundo

en: Twentieth
pt: Vigésimo

en: Twenty-eig
pt: Vigésimo oitavo

en: Twenty-fifth
pt: Vigésimo quinto

en: Twenty-first
pt: Vigésimo primeiro

en: Twenty-fou
pt: Vigésimo quarto

en: Twenty-ninth
pt: Vigésimo n

en: Twenty-sec
pt: Vigésimo segundo

en: Twenty-seventh
pt: Vigésimo sétimo

en: Twenty-sixth
pt: Vigésimo sexto

en: Twenty-third
pt: Vigésimo terceiro

en: Type
pt: Tipo

en: Type Face
pt: Tipo de Fo

en: Uncategori
pt: Não Categorizado

en: Undefined Calendar
pt: Calendário Indefinido

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Unique surnames
pt: Sobrenomes únicos

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown relationship between a man and woman
pt: Relação desconhecida entre um homem e uma mulher

en: Unmarried
pt: Solteiro(a)

en: Unsaved changes exist in the current database
    Do you wish to save the changes?
pt: Existem modificações não salvas no banco de dados corrente
    Você deseja salvar as modificações?

en: Usage
pt: Uso

en: Use Revision Control
pt: Usa Controle de Revisões

en: Use SoundEx codes for name matches
pt: Usa códigos SoundEx para coincidência de nomes

en: Use first names instead of pronouns
pt: Usa primeiros nomes ao invés de pronomes

en: Use full dates instead of only the year
pt: Usa datas completas ao invés do ano apenas

en: User Defined Filters
pt: Filtros Definidos pelo Usuário

en: User Defined Filters - GRAMPS
pt: Filtros Definidos pelo Usuário - GRAMPS

en: User Defined IDs
pt: IDs Definidos pelo Usuário

en: User Defined Template
pt: Modelo Definido pelo Usuário

en: User Templ
pt: Modelo do Usuário

en: Utilities
pt: Utilitários

en: Value
pt: Valor

en: Values
pt: Valores

en: Verify - Settings
pt: Verifica - Configurações

en: Verify the database
pt: Verifica o banco de dados

en: Version
pt: Versão

en: Very High
pt: Muito Alto

en: Very Low
pt: Muito Baixo

en: View
pt: Visualiza

en: View in the default viewer
pt: Vê no visualizador padrão

en: Volume/Film/Page
pt: Volume/Filme/Página

en: Warning
pt: Atenção

en: Warning: line %d was not understood, so it was ignored.
pt: Aviso: a linha %d não foi entendida e, portanto, foi ignorada.

en: Web Address
pt: Endereço na Web

en: Web Page
pt: Página Web

en: Welcome to GRAMPS, the Genealogical Research
    and Analysis Management Programming System.
    
    Several options and information need to be gathered
    before GRAMPS is ready to be used. Any of this
    information can be changed in the future in the 
    Preferences dialog under the Settings menu.
pt: Bem vindo ao GRAMPS, o Sistema de Programação e
    Assistência à Pesquisa e Análise Genealógica.
    
    Várias opções e informações precisam ser colhidas
    antes que o GRAMPS esteja pronto para ser usado.
    Qualquer uma dessas informações podem ser modificadas
    no futuro através do diálogo Preferências, abaixo
    do menu Configurações.

en: Wife
pt: Esposa

en: Will
pt: Testamento

en: Women
pt: Mulheres

en: Working
pt: Trabalhando

en: YYYY-MM-DD
pt: AAAA-MM-DD

en: YYYY-MM-DD (ISO)
pt: AAAA-MM-DD (ISO)

en: YYYY.MM.DD
pt: AAAA.MM.DD

en: YYYY/MM/DD
pt: AAAA/MM/DD

en: YYYY/MM/DD, YYYY.MM.DD, or YYYY-MM-DD
pt: AAAA/MM/DD, AAAA.MM.DD, ou AAAA-MM-DD

en: You are running GRAMPS as the 'root' user.
    This account is not meant for normal application use.
pt: Você está executando o GRAMPS como super-usuário (root).
    Esta conta não é destinada ao uso de aplicações comuns.

en: Your database has encountered an error in the library that compresses the data.
    Your data should be okay, but you may want to consider disabling compression.
    This can be disabled in the Properties dialog.
pt: Seu banco de dados encontrou um erro na biblioteca que comprime os dados.
    Seus dados devem estar corretos, mas você talvez queira desabilitar a compressão.
    Esta opção pode ser encontrada no diálogo Preferências.

en: ZIP/Postal Code
pt: CEP/Código Postal

en: _Add Bookm
pt: _Adiciona Marcador

en: _Bookmarks
pt: _Marcadores

en: _Default Person
pt: _Pessoa Inicial

en: _Edit
pt: _Edita

en: _Edit Bookmarks
pt: _Edita Marcadores

en: _Export
pt: _Exporta

en: _File
pt: _Arquivo

en: _Help
pt: _Ajuda

en: _Import
pt: _Importa

en: _Merge
pt: _Funde

en: _New
pt: _Novo

en: _Report a
pt: _Reporta um problema

en: _Reports
pt: _Relatórios

en: _Revert
pt: _Reverte

en: _Settings
pt: _Configurações

en: _Show Plugin Status
pt: _Mostra o Status dos Plugins

en: _Tools
pt: _Ferramentas

en: _User's Manual
pt: _Manual do Usuário

en: _View
pt: _Visualiza

en: _Writing Extensions
pt: _Escrevendo Extensões

en: about
pt: sobre

en: abt
pt: sbr

en: abt.
pt: sbr.

en: abt\.?
pt: sbr\.?

en: aft
pt: dep

en: aft.
pt: dep.

en: aft\.?
pt: dep\.?

en: after
pt: depois de

en: and he
pt: e ele

en: and she
pt: e ela

en: around
pt: cerca de

en: autosave complete
pt: auto-salvamento completo

en: te | autosave fai
pt[0]: auto-salvamento falhou

en: autosaving
pt: salvando automaticamente...

en: bef
pt: ant

en: bef.
pt: ant.

en: bef\.?
pt: ant\.?

en: before
pt: antes de

en: bottom
pt: inferior

en: center
pt: centro

en: circa
pt: aproximadamente

en: default
pt: padrão

en: email
pt: e-mail

en: female
pt: feminino

en: from %(start_date)s to %(stop_date)s
pt: de %(start_date)s a %(stop_date)s

en: justify
pt: justificado

en: left
pt: esquerda

en: male
pt: masculino

en: name
pt: nome

en: right
pt: direita

en: roman (Tim
pt: romano (Times)

en: swiss (Arial, Helvetica)
pt: suíço (Arial, Helvética)

en: to
pt: para

en: top
pt: superior

en: unknown
pt: desconhecido
