shadow 4.0.17 - en to ro translation catalogue (389 entries)

en: 	Full Name: %s
ro: 	Nume complet: %s

en: 	Home Phone: %s
ro: 	Telefon acasă: %s

en: 	Room Number: %s
ro: 	Număr cameră: %s

en: 	Work Phone: %s
ro: 	Telefon birou: %s

en: 
    %s login:
ro: 
    %s autentificare:

en: 
    %s: %s is unchanged
ro: 
    %s: %s este neschimbat

en: 
    Login timed out after %d seconds.
ro: 
    Timp expirat pentru autentificare după %d secunde.

en: 
    System closed for routine maintenance
ro: 
    Sistem închis pentru întreţinere de rutină

en: 
    Type control-d to proceed with normal startup,
    (or give root password for system maintenance):
ro: 
    Apăsaţi ctrl-D pentru pornire normală,
    (sau introduceţi parola de root pentru întreţinerea sistemului):

en: 
    Warning: weak password (enter it again to use it anyway).
ro: 
    Avertisment: parolă slabă (mai introduceţi-o odată pentru a o folosi oricum).

en: 
    [Disconnect bypassed -- root login allowed.]
ro: 
    [Deconectare ocolită -- autentificare permisă pentru root.]

en:        %s [-A user,...] [-M user,...] group
ro:        %s [-A utilizator,...] [-M utilizator,...] grup

en:        %s [-M user,...] group
ro:        %s [-M utilizator,...] grup

en:        %s [-a user] group
ro:        %s [-a utilizator] grup

en:        %s [-d user] group
ro:        %s [-d utilizator] grup

en:        %s [-p] -r host
ro:        %s [-p] -r gazdă

en:        %s [-p] [-h host] [-f name]
ro:        %s [-p] [-h gazdă] [-f nume]

en:   Choose a new password.
ro:   Alegeţi o parolă nouă.

en:   Contact the system administrator.
ro:   Contactaţi administratorul de sistem.

en:  [%lds left]
ro:  [%lds rămase]

en:  [%lds lock]
ro:  [%lds rămase]

en:  from %.*s
ro:  de la %.*s

en:  groups=
ro:  grupuri=

en:  on '%.100s'
ro:  pe '%.100s'

en:  on '%.100s' from '%.200s'
ro:  pe '%.100s' din '%.200s'

en: %d failure since last login.
    Last was %s on %s.
     | %d failures since last login.
    Last was %s on %s.
ro[0]: %d eşuare de la ultima autentificare.
    Ultima oară a fost %s în %s.
ro[1]: %d eşuări de la ultima autentificare.
    Ultima oară a fost %s în %s.

en: %s is an invalid shell.
ro: %s este o consolă nevalidă.

en: %s login:
ro: %s autentificare:

en: %s's Password:
ro: Parola pentru %s:

en: %s: %s
    (Ignored)
ro: %s: %s
    (Ignorat)

en: %s: %s is not a unique name
ro: %s: %s nu este un nume unic

en: %s: %s is not a valid group name
ro: %s: %s nu este un nume de grup valid

en: %s: %s is the NIS master
ro: %s: %s este stăpân NIS

en: %s: %s not found in /etc/group
ro: %s: %s nu s-a găsit în /etc/group

en: %s: %s not found in /etc/passwd
ro: %s: %s negăsit în /etc/passwd

en: %s: %s not owned by %s, not removing
ro: %s: %s nu aparţine de %s, nu se şterge

en: %s: %u is not a unique GID
ro: %s: %u nu este un GID unic

en: %s: '%s' contains illegal characters
ro: %s: '%s' conţine caractere ilegale

en: %s: '%s' is the NIS master for this client.
ro: %s: '%s' este stăpânul NIS pentru acest client.

en: %s: -K requires KEY=VALUE
ro: %s: -K cere KEY=VALUE

en: %s: -a flag is ONLY allowed with the -G flag
ro: %s: semnalizatorul -a este permis DOAR împreună cu semnalizatorul -G

en: %s: -s and -r are incompatibile
ro: %s: -s şi -r sunt incompatibile

en: %s: Cannot determine your user name.
ro: %s: Nu vă pot determina numele de utilizator.

en: %s: Cannot remove group %s which is a primary group for another user.
ro: %s: Nu pot şterge grupul %s care este un grup primar pentru alt utilizator.

en: %s: GID %u is not unique
ro: %s: GID %u nu este unic

en: %s: Invalid entry: %s
ro: %s: Intrare nevalidă: %s

en: %s: Not a tty
ro: %s: nu este un tty

en: %s: PAM authentication failed
ro: %s: autentificare PAM eşuată

en: %s: Permission denied.
ro: %s: Permisiune refuzată.

en: %s: Try again later
ro: %s: Mai încercaţi mai târziu

en: %s: UID %u is not unique
ro: %s: UID %u nu este unic

en: %s: You may not view or modify password information for %s.
ro: %s: Nu puteţi vizualiza sau modifica informaţiile despre parola lui %s.

en: %s: can't chown %s
ro: %s: nu pot schimba proprietarul %s

en: %s: can't create %s
ro: %s: nu pot crea %s

en: %s: can't delete shadow group file
ro: %s: nu pot şterge fişierul gshadow

en: %s: can't delete shadow password file
ro: %s: nu pot şterge fişierul shadow

en: %s: can't get lock
ro: %s: nu pot obţine închiderea

en: %s: can't get shadow lock
ro: %s: nu pot obţine închiderea shadow

en: %s: can't get unique GID
ro: %s: nu pot prelua GID unic

en: %s: can't get unique UID
ro: %s: nu pot prelua UID

en: %s: can't lock /etc/passwd.
ro: %s: nu pot încuia /etc/passwd.

en: %s: can't lock files, try again later
ro: %s: nu pot încuia fişierele, încercaţi mai târziu

en: %s: can't lock group file
ro: %s: nu pot încuia fişierul de grupuri

en: %s: can't lock gshadow file
ro: %s: nu pot închide fişierul gshadow

en: %s: can't lock passwd file
ro: %s: nu pot încuia fişierul passwd

en: %s: can't lock password file
ro: %s: nu pot închide fişierul passwd

en: %s: can't lock shadow file
ro: %s: nu pot închide fişierul shadow

en: %s: can't lock shadow group file
ro: %s: nu pot încuia fişierul gshadow

en: %s: can't lock shadow password file
ro: %s nu pot încuia fişierul shadow

en: %s: can't open file
ro: %s: nu pot deschide fişierul

en: %s: can't open files
ro: %s: nu pot deschide fişierele

en: %s: can't open group file
ro: %s: nu pot deschide fişierul de grupuri

en: %s: can't open passwd file
ro: %s: nu pot deschide fişierul passwd

en: %s: can't open password file
ro: %s: nu pot deschide fişierul passwd

en: %s: can't open shadow file
ro: %s: nu pot deschide fişierul shadow

en: %s: can't open shadow group file
ro: %s: nu pot deschide fişierul gshadow

en: %s: can't open shadow password file
ro: %s: nu pot deschide fişierul shadow

en: %s: can't re-write file
ro: %s: nu pot rescrie fişierul

en: %s: can't re-write shadow file
ro: %s: nu pot rescrie fişierul shadow

en: %s: can't remove shadow entry for %s
ro: %s: nu pot şterge intrarea shadow pentru %s

en: %s: can't remove shadow group %s
ro: %s: nu pot şterge gshadow %s

en: %s: can't restore %s: %s (your changes are in %s)
ro: %s: nu pot reface %s: %s (schimbările dvs. sunt în %s)

en: %s: can't rewrite password file
ro: %s: nu pot rescrie fişierul passwd

en: %s: can't rewrite shadow password file
ro: %s: nu pot rescrie fişierul shadow

en: %s: can't unlock file
ro: %s: nu pot descuia fişierul

en: %s: can't update entry
ro: %s: nu pot actualiza intrarea

en: %s: can't update entry for group %s
ro: %s: nu pot actualiza intrarea pentru grupul %s

en: %s: can't update entry for user %s
ro: %s: nu pot actualiza intrarea pentru utilizatorul %s

en: %s: can't update group file
ro: %s: nu pot actualiza fişierul de grupuri

en: %s: can't update passwd entry for %s
ro: %s: nu pot actualiza intrarea passwd pentru %s

en: %s: can't update passwd file
ro: %s: nu pot actualiza fişierul passwd

en: %s: can't update password file
ro: %s: nu pot actualiza fişierul passwd

en: %s: can't update shadow entry
ro: %s: nu pot actualiza intrarea shadow

en: %s: can't update shadow entry for %s
ro: %s: nu pot actualiza intrarea parolei criptate pentru %s

en: %s: can't update shadow file
ro: %s: nu pot actualiza fişierul shadow

en: %s: can't update shadow group file
ro: %s: nu pot actualiza fişierul gshadow

en: %s: can't update shadow password file
ro: %s: nu pot actualiza fişierul shadow

en: %s: cannot change user '%s' on NIS client.
ro: %s: nu pot schimba utilizatorul '%s' pe un client NIS.

en: %s: cannot create directory %s
ro: %s: nu pot crea directorul %s

en: %s: cannot create new defaults file
ro: %s: nu pot crea noile fişiere implicite

en: %s: cannot lock file %s
ro: %s: nu pot încuia fişierul %s

en: %s: cannot lock shadow password file
ro: %s: nu pot încuia fişierul shadow

en: %s: cannot open file %s
ro: %s: nu pot deschide fişierul %s

en: %s: cannot open group file
ro: %s: nu pot deschide fişierul de grupuri

en: %s: cannot open new defaults file
ro: %s: nu pot deschide noile fişiere implicite

en: %s: cannot open shadow group file
ro: %s: nu pot deschide fişierul gshadow

en: %s: cannot open shadow password file
ro: %s: nu pot deschide fişierul shadow

en: %s: cannot remove user's primary group.
ro: %s: nu pot şterge grupul primar al utilizatorului.

en: %s: cannot rename directory %s to %s
ro: %s: nu pot redenumi directorul %s în %s

en: %s: cannot rewrite group file
ro: %s: nu pot rescrie fişierul de grupuri

en: %s: cannot rewrite password file
ro: %s: nu pot rescrie fişierul passwd

en: %s: cannot rewrite shadow group file
ro: %s: nu pot rescrie fişierul gshadow

en: %s: cannot rewrite shadow password file
ro: %s: nu pot rescrie fişierul shadow

en: %s: cannot update file %s
ro: %s: nu pot actualiza fişierul %s

en: %s: directory %s exists
ro: %s: directorul %s există

en: %s: do not include "l" with other flags
ro: %s: nu include "l" cu alte semnalizatoare

en: %s: error adding new group entry
ro: %s: eroare la adăugarea unei noi intrări de grup

en: %s: error adding new password entry
ro: %s: eroare la adăugarea unei noi intrări în passwd

en: %s: error adding new shadow password entry
ro: %s: eroare la adăugarea unei noi intrări în shadow

en: %s: error changing fields
ro: %s: eroare la modificarea câmpurilor

en: %s: error changing password entry
ro: %s: eroare la schimbarea intrării în passwd

en: %s: error deleting password entry
ro: %s: eroare la ştergerea intrării din passwd

en: %s: error deleting shadow password entry
ro: %s: eroare la ştergerea intrării din shadow

en: %s: error detected, changes ignored
ro: %s: a fost detectată o eroare, schimbările sunt ignorate

en: %s: error locking group file
ro: %s: eroare la închiderea fişierului de grupuri

en: %s: error locking shadow group file
ro: %s: eroare la închiderea fişierului gshadow

en: %s: error opening group file
ro: %s: eroare la deschiderea fişierului de grupuri

en: %s: error opening shadow group file
ro: %s: eroare la deschiderea fişierului gshadow

en: %s: error removing directory %s
ro: %s: eroare la ştergerea directorului %s

en: %s: error removing group entry
ro: %s: eroare la ştergerea intrării de grup

en: %s: error removing password entry
ro: %s: eroare la ştergerea intrării passwd

en: %s: error removing shadow group entry
ro: %s: eroare la ştergerea intrării din gshadow

en: %s: error removing shadow password entry
ro: %s: eroare la ştergerea intrării din shadow

en: %s: error updating files
ro: %s: eroare la actualizarea fişierelor

en: %s: error updating group entry
ro: %s: eroare la actualizarea intrărilor de grupuri

en: %s: error updating password file
ro: %s: eroare la actualizarea fişierului passwd

en: %s: error updating shadow file
ro: %s: eroare la actualizarea fişierului shadow

en: %s: failed to drop privileges (%s)
ro: %s : eşuare în abandonarea privilegiilor (%s)

en: %s: failure forking: %s
ro: %s : eşuare la bifurcare: %s

en: %s: fields too long
ro: %s: câmpuri prea lungi

en: %s: group %s does not exist
ro: %s: grupul %s nu există

en: %s: group %s exists
ro: %s: grupul %s există

en: %s: group %s exists - if you want to add this user to that group, use -g.
ro: %s: grupul %s există - dacă vreţi să adăugaţi un utilizator la acest grup, folosiţi -g.

en: %s: group %s is a NIS group
ro: %s: grupul %s este un grup NIS

en: %s: group '%s' is a NIS group.
ro: %s: grupul '%s' este un grup NIS.

en: %s: invalid base directory '%s'
ro: %s: director de bază nevalid '%s'

en: %s: invalid comment '%s'
ro: %s: comentariu nevalid '%s'

en: %s: invalid date '%s'
ro: %s: dată nevalidă '%s'

en: %s: invalid field '%s'
ro: %s: fişier nevalid '%s'

en: %s: invalid group %s
ro: %s: grup nevalid %s

en: %s: invalid home directory '%s'
ro: %s: director personal nevalid '%s'

en: %s: invalid home phone: '%s'
ro: %s: număr telefon acasă nevalid: '%s'

en: %s: invalid name: '%s'
ro: %s: nume nevalid: '%s'

en: %s: invalid numeric argument '%s'
ro: %s: argument numeric nevalid '%s'

en: %s: invalid room number: '%s'
ro: %s: număr de cameră nevalid: '%s'

en: %s: invalid shell '%s'
ro: %s: consolă nevalidă '%s'

en: %s: invalid user name '%s'
ro: %s: nume utilizator nevalid '%s'

en: %s: invalid work phone: '%s'
ro: %s: număr telefon de birou nevalid: '%s'

en: %s: line %d: can't create GID
ro: %s: linia %d: nu pot crea GID

en: %s: line %d: can't create UID
ro: %s: linia %d: nu pot crea UID

en: %s: line %d: can't update entry
ro: %s: linia %d: nu pot actualiza intrarea

en: %s: line %d: can't update password
ro: %s: linia %d: nu pot actualiza parola

en: %s: line %d: cannot find user %s
ro: %s: linia %d: nu pot găsi utilizatorul %s

en: %s: line %d: cannot update password entry
ro: %s: linia %d: nu pot actualiza intrarea în passwd

en: %s: line %d: chown failed
ro: %s: linia %d: eşuare chown

en: %s: line %d: invalid line
ro: %s: linia %d: linie nevalidă

en: %s: line %d: line too long
ro: %s: linia %d: linie prea lungă

en: %s: line %d: missing new password
ro: %s: linia %d: lipseşte noua parolă

en: %s: line %d: mkdir failed
ro: %s: linia %d: eşuare mkdir

en: %s: line %d: unknown group %s
ro: %s: linia %d: grup necunoscut %s

en: %s: line %d: unknown user %s
ro: %s: linia %d: utilizator necunoscut %s

en: %s: must be run from a terminal
ro: %s: trebuie pornit de la un terminal

en: %s: name %s is not unique
ro: %s: numele %s nu este unic

en: %s: no changes
ro: %s: nici o schimbare

en: %s: no flags given
ro: %s: nu s-au atribuit semnalizatoare

en: %s: not removing directory %s (would remove home of user %s)
ro: %s: nu se şterge directorul %s (s-ar şterge directorul personal al utilizatorului %s)

en: %s: out of memory
ro: %s: nu mai este memorie

en: %s: out of memory in update_group
ro: %s: nu mai este memorie pentru update_group

en: %s: out of memory in update_gshadow
ro: %s: nu mai este memorie pentru update_gshadow

en: %s: pam_start: error %d
ro: %s: pam_start: eroare %d

en: %s: rename: %s
ro: %s: redenumire: %s

en: %s: repository %s not supported
ro: %s: depozitul %s nu este suportat

en: %s: shadow group passwords required for -A
ro: %s: sunt cerute parole criptate de grup pentru -A

en: %s: shadow passwords required for -e
ro: %s: parole criptate cerute pentru -e

en: %s: shadow passwords required for -e and -f
ro: %s: sunt necesare parole criptate pentru -e şi -f

en: %s: shadow passwords required for -f
ro: %s; parole criptate cerute pentru -f

en: %s: the files have been updated
ro: %s: fişierele au fost actualizate

en: %s: the shadow password file is not present
ro: %s: fişierul shadow nu este prezent

en: %s: too many groups specified (max %d).
ro: %s: prea multe grupuri specificate (maximum %d).

en: %s: uid %lu is not unique
ro: %s: uid %lu nu este unic

en: %s: unable to lock group file
ro: %s: nu pot încuia fişierul de grupuri

en: %s: unable to lock password file
ro: %s: nu pot încuia fişierul passwd

en: %s: unable to lock shadow group file
ro: %s: nu pot încuia fişierul gshadow

en: %s: unable to open group file
ro: %s: nu pot deschide fişierul de grupuri

en: %s: unable to open password file
ro: %s: nu pot deschide fişierul passwd

en: %s: unable to open shadow group file
ro: %s: nu pot deschide fişierul gshadow

en: %s: unknown GID %s
ro: %s: GID necunoscut %s

en: %s: unknown group %s
ro: %s: grup necunoscut %s

en: %s: unknown member %s
ro: %s: membru necunoscut %s

en: %s: unknown user
ro: %s: utilizator necunoscut

en: %s: unknown user %s
ro: %s: utilizator necunoscut %s

en: %s: user %s does not exist
ro: %s: utilizatorul %s nu există

en: %s: user %s exists
ro: %s: utilizatorul %s există

en: %s: user %s is a NIS user
ro: %s: utilizatorul %s este un utilizator NIS

en: %s: user %s is currently logged in
ro: %s: utilizatorul %s este autentificat în acest moment

en: %s: warning: %s not owned by %s
ro: %s: avertisment: %s nu este deţinut de către %s

en: %s: warning: CREATE_HOME not supported, please use -m instead.
ro: %s: avertisment: CREATE_HOME nu este suportat, vă rog folosiţi -m.

en: %s: warning: can't remove
ro: %s: avertisment: nu pot şterge

en: %s: warning: failed to completely remove old home directory %s
ro: %s: avertisment: eşuare în a elimina complet vechiul director personal %s

en: %s: warning: the home directory already exists.
    Not copying any file from skel directory into it.
ro: %s: avertisment: directorul personal există deja.
    Nu se copiază nici un fişier în el din directorul schelet.

en: (Enter your own password)
ro: (Introduceţi propria parolă)

en: **Never logged in**
ro: **Niciodată autentificat**

en: Access to su to that account DENIED.
ro: Acces INTERZIS către su spre acest cont.

en: Account Expiration Date (YYYY-MM-DD)
ro: Data expirării contului (AAAA-LL-ZZ)

en: Account expires						:
ro: Contul expiră					:

en: Adding user %s to group %s
ro: Adaug utilizatorul %s la grupul %s

en: Bad password: %s.
ro: Parolă incorectă: %s.

en: Can't change root directory to '%s'
ro: Nu pot schimba directorul rădăcină la '%s'

en: Cannot change ID to root.
ro: Nu pot schimba identificatorul la root.

en: Cannot commit password file changes.
ro: Nu pot face modificările în fişierul passwd.

en: Cannot execute %s
ro: Nu pot executa %s

en: Cannot lock the password file; try again later.
ro: Nu pot încuia fişierul passwd; încercaţi mai târziu.

en: Cannot open the password file.
ro: Nu pot deschide fişierul passwd.

en: Cannot unlock the password file.
ro: Nu pot debloca fişierul passwd.

en: Changing password for %s
ro: Schimbare parolă pentru %s

en: Changing the aging information for %s
ro: Modific informaţia de temporalitate pentru %s

en: Changing the login shell for %s
ro: Schimb consola de autentificare pentru %s

en: Changing the password for group %s
ro: Schimbare parolă pentru grupul %s

en: Changing the user information for %s
ro: Modificare informaţii utilizator pentru %s

en: Could not allocate space for config info.
ro: Nu pot aloca spaţiu pentru informaţiile despre configurare.

en: Couldn't lock file
ro: N-am putut încuia fişierul

en: Couldn't make backup
ro: N-am putut face o copie de rezervă

en: Creating mailbox file
ro: Crearea fişierului căsuţă pentru mesaje

en: Enter the new password (minimum of %d, maximum of %d characters)
    Please use a combination of upper and lower case letters and numbers.
ro: Introduceţi noua parolă (minimum %d, maximum %d caractere)
    Vă rog utilizaţi o combinaţie de litere mari şi mici şi numere.

en: Enter the new value, or press ENTER for the default
ro: Introduceţi noua valoare, sau apăsaţi ENTER pentru cea implicită

en: Entering System Maintenance Mode
ro: Intrare în modul de întreţinere sistem

en: Environment overflow
ro: Inundaţie de mediu

en: Error updating the password entry.
ro: Eroare la actualizarea intrării în passwd.

en: Full Name
ro: Nume complet

en: Group 'mail' not found. Creating the user mailbox file with 0600 mode.
ro: Grupul 'mail' nu a fost găsit. Se crează fişierul căsuţă de mesaje pentru utilizator cu modul 0600.

en: Home Phone
ro: Telefon acasă

en: Incorrect password for %s.
ro: Parolă incorectă pentru %s.

en: Invalid login time
ro: Timp de autentificare nevalid

en: Invalid root directory '%s'
ro: Director rădăcină invalid '%s'

en: Last Password Change (YYYY-MM-DD)
ro: Ultima schimbare de parolă (AAAA-LL-ZZ)

en: Last login: %.19s on %s
ro: Ultima autentificare: %.19s în %s

en: Last login: %s on %s
ro: Ultima autentificare: %s în %s

en: Last password change					:
ro: Ultima schimbare de parolă					:

en: Login       Failures Maximum Latest                   On
ro: Autentificare       Eşuări Maximum Ultima dată                   La

en: Login Shell
ro: Autentificare consolă

en: Login incorrect
ro: Autentificare incorectă

en: Maximum Password Age
ro: Vârsta maximă a parolei

en: Maximum number of days between password change		: %ld
ro: Numărul maxim de zile dintre schimbările de parolă		: %ld

en: Maximum number of tries exceeded (%d)
ro: Numărul maxim de încercări a depăşit (%d)

en: Minimum Password Age
ro: Vârsta minimă a parolei

en: Minimum number of days between password change		: %ld
ro: Numărul minim de zile dintre schimbările de parolă		: %ld

en: New Password:
ro: Parola nouă:

en: New password:
ro: Parola nouă:

en: No
ro: Nu

en: No directory, logging in with HOME=/
ro: Fără director personal, autentificare cu HOME=/

en: No mail.
ro: N-aveţi mesaje.

en: No password entry for 'root'
ro: Fără intrare în passwd pentru 'root'

en: No password file
ro: Fără fişier passwd

en: No shell
ro: Fără consolă

en: No utmp entry.  You must exec "login" from the lowest level "sh"
ro: Nici o intrare utmp. Trebuie să executaţi "login" de la nivelul cel mai de jos "sh"

en: Number of days of warning before password expires	: %ld
ro: Numărul de zile de avertismente înaintea expirării parolei	: %ld

en: Old password:
ro: Parola veche:

en: Other
ro: Altele

en: Password Expiration Warning
ro: Avertisment de expirare a parolei

en: Password Inactive
ro: Parolă inactivă

en: Password authentication bypassed.
ro: Autentificare cu parolă ocolită.

en: Password changed.
ro: Parolă schimbată.

en: Password expires					:
ro: Parola expiră					:

en: Password inactive					:
ro: Parolă inactivă					:

en: Password set to expire.
ro: Parola setata pentru expirare.

en: Password:
ro: Parola:

en: Please enter your OWN password as authentication.
ro: Vă rog introduceţi PROPRIA parolă pentru autentificare.

en: Re-enter new password:
ro: Reintroduceţi noua parolă:

en: Removing user %s from group %s
ro: Şterg utilizatorul %s din grupul %s

en: Room Number
ro: Număr cameră

en: Setting mailbox file permissions
ro: Se atribuie permisiunile fişierului căsuţă de mesaje

en: Sorry, the password for %s cannot be changed yet.
ro: Scuze, parola pentru %s încă nu poate fi schimbată.

en: Sorry.
ro: Scuze.

en: Sorry.
ro: Scuze.

en: The password for %s cannot be changed.
ro: Parola pentru %s nu poate fi schimbată.

en: The password for %s is unchanged.
ro: Parola pentru %s este neschimbată.

en: They don't match; try again
ro: Acestea nu se potrivesc, mai încercaţi odată

en: They don't match; try again.
ro: Nu se potrivesc, mai încercaţi odată.

en: Too many logins.
ro: Prea multe autentificări.

en: Try again.
ro: Mai încercaţi.

en: Unable to cd to '%s'
ro: Nu pot schimba directorul către'%s'

en: Unable to change tty %s
ro: Nu pot schimba tty %s

en: Unable to determine your tty name.
ro: Nu vă pot determina numele tty.

en: Unknown User: %s
ro: Utilizator necunoscut: %s

en: Unknown id: %s
ro: Identificator necunoscut: %s

en: Usage: %s [-f full_name] [-r room_no] [-w work_ph]
    	[-h home_ph] [-o other] [user]
ro: Utilizare: %s [-f nume_complet] [-r nr_cameră] [-w cale_lucru]
    	[-h cale_acasă] [-o altele] [utilizator]

en: Usage: %s [-f full_name] [-r room_no] [-w work_ph] [-h home_ph]
ro: Utilizare: %s [-f nume_complet] [-r nr_cameră] [-w cale_lucru] [-h cale_acasă]

en: Usage: %s [-p] [name]
ro: Utilizare: %s [-p] [nume]

en: Usage: %s [-q] [-r] [-s] [passwd [shadow]]
ro: Folosire: %s [-q] [-r] [-s] [passwd [shadow]]

en: Usage: %s [-r] [-s] [group [gshadow]]
ro: Utilizare: %s [-r] [-s] [grup [gshadow]]

en: Usage: %s [-r] [-s] [group]
ro: Utilizare: %s [-r] [-s] [grup]

en: Usage: %s [-r|-R] group
ro: Utilizare: %s [-r|-R] grup

en: Usage: %s [-s shell] [name]
ro: Utilizare: %s [-s consolă] [nume]

en: Usage: %s [input]
ro: Utilizare: %s [input]

en: Usage: chage [options] user
    
    Options:
      -d, --lastday LAST_DAY	set last password change to LAST_DAY
      -E, --expiredate EXPIRE_DATE	set account expiration date to EXPIRE_DATE
      -h, --help			display this help message and exit
      -I, --inactive INACTIVE	set password inactive after expiration
    				to INACTIVE
      -l, --list			show account aging information
      -m, --mindays MIN_DAYS	set minimum number of days before password
    				change to MIN_DAYS
      -M, --maxdays MAX_DAYS	set maximim number of days before password
    				change to MAX_DAYS
      -W, --warndays WARN_DAYS	set expiration warning days to WARN_DAYS
ro: Folosire: chage [opţiuni] utilizator
    
    Opţiuni:
      -d, --lastday ULTIMA_ZI	setează ultima schimbare de parolă la ULTIMA_ZI
      -E, --expiredate DATA_EXPIRARE	setează data expirării contului la
    				DATA_EXPIRARE
      -h, --help			afişează acest mesaj de ajutor şi ieşi
      -I, --inactive INACTIVĂ	setează parolă inactivă după expirare
    				la INACTIVĂ
      -l, --list			arată informaţiile de temporalitate ale contului
      -m, --mindays MIN_ZILE	setează numărul minim de zile înainde de
    				schimbarea parolei to MIN_ZILE
      -M, --maxdays MAX_ZILE	setează numărul maxim de zile înainte de
    				schimbarea parolei la MAX_ZILE
      -W, --warndays AVERTIZ_ZILE	setează zilele de avertisment pentru expirare
    				la AVERTIZ_ZILE

en: Usage: chgpasswd [options]
    
    Options:
      -e, --encrypted	supplied passwords are encrypted
      -h, --help		display this help message and exit
      -m, --md5		use MD5 encryption instead DES when the supplied
    			passwords are not encrypted
ro: Folosire: chgpasswd [opţiuni]
    
    Opţiuni:
      -e, --encrypted	parolele oferite sunt criptate
      -h, --help		afişează acest mesaj de ajutor şi ieşi
      -m, --md5		foloseşte criptarea MD5 în loc de DES atunci când parolele
    			oferite nu sunt criptate

en: Usage: chpasswd [options]
    
    Options:
      -e, --encrypted	supplied passwords are encrypted
      -h, --help		display this help message and exit
      -m, --md5		use MD5 encryption instead DES when the supplied
    			passwords are not encrypted
ro: Folosire: chpasswd [opţiuni]
    
    Opţiuni:
      -e, --encrypted	parolele oferite sunt criptate
      -h, --help		afişează acest mesaj de ajutor şi ieşi
      -m, --md5		foloseşte criptarea MD5 în loc de DES atunci când parolele
    			oferite nu sunt criptate

en: Usage: expiry {-f|-c}
ro: Utilizare: expiry {-f|-c}

en: Usage: faillog [options]
    
    Options:
      -a, --all			display faillog records for all users
      -h, --help			display this help message and exit
      -l, --lock-time SEC		after failed login lock accout to SEC seconds
      -m, --maximum MAX		set maximum failed login counters to MAX
      -r, --reset			reset the counters of login failures
      -t, --time DAYS		display faillog records more recent than DAYS
      -u, --user LOGIN		display faillog record or maintains failure counters
    				and limits (if used with -r, -m or -l options) only
    				for user with LOGIN
ro: Utilizare: faillog [opţiuni]
    
    Opţiuni:
      -a, --all			afişează jurnalul înregistrărilor de eşuări pentru toţi
    				utilizatorii
      -h, --help			afişează acest mesaj de ajutor şi ieşi
      -l, --lock-time SEC		blochează contul la SEC secunde după o
    				autentificare eşuată
      -m, --maximum MAX		setează numărul maxim de autentificări eşuate la MAX
      -r, --reset			resetează contorul de autentificări eşuate
      -t, --time DAYS		afişează jurnalul înregistrărilor de eşuări mai
    				recente de DAYS zile
      -u, --user LOGIN		afişează jurnalul înregistrărilor de eşuări sau
    				menţine contoarele de eşuări şi limite (dacă este folosit cu
    				opţiunile -r, -m sau -l) doar pentru utilizatorul LOGIN

en: Usage: groupadd [options] group
    
    Options:
      -f, --force			force exit with success status if the specified
    				group already exists
      -g, --gid GID			use GID for the new group
      -h, --help			display this help message and exit
      -K, --key KEY=VALUE		overrides /etc/login.defs defaults
      -o, --non-unique		allow create group with duplicate
    				(non-unique) GID
ro: Utilizare: groupadd [opţiuni] grup
    
    Opţiuni:
      -f, --force		forţează terminarea cu starea de succes dacă
    				grupul specificat există deja
      -g, --gid GID		foloseşte GID pentru noul grup
      -h, --help			afişează acest mesaj de ajutor şi ieşi
      -K, --key KEY=VALUE		înlocuieşte cu setările implicite /etc/login.defs
      -o, --non-unique		permite crearea grupului cu GID duplicat
    				(ne-unic)

en: Usage: groupdel group
ro: Utilizare: groupdel grup

en: Usage: groupmod [-g gid [-o]] [-n name] group
ro: Utilizare: groupmod [-g gid [-o]] [-n nume] grup

en: Usage: id
ro: Utilizare: id

en: Usage: id [-a]
ro: Utilizare: id [-a]

en: Usage: lastlog [options]
    
    Options:
      -b, --before DAYS	print only lastlog records older than DAYS
      -h, --help		display this help message and exit
      -t, --time DAYS	print only lastlog records more recent than DAYS
      -u, --user LOGIN	print lastlog record for user with specified LOGIN
ro: Utilizaree: lastlog [opţiuni]
    
    Opţiuni:
      -b, --before ZILE	afişează doar înregistrările ultimului jurnal mai vechi
    				de ZILE
      -h, --help		afişează acest mesaj de ajutor şi ieşi
      -t, --time ZILE	afişează doar înregistrările ultimului jurnal mai recente
    				de ZILE
      -u, --user LOGIN	afişează înregistrarea ultimului jurnal pentru
    				utilizatorul cu autentificarea specificată

en: Usage: newgrp [-] [group]
ro: Utilizare: newgrp [-] [grup]

en: Usage: passwd [options] [login]
    
    Options:
      -a, --all			report password status on all accounts
      -d, --delete			delete the password for the named account
      -e, --expire			force expire the password for the named account
      -h, --help			display this help message and exit
      -k, --keep-tokens		change password only if expired
      -i, --inactive INACTIVE	set password inactive after expiration
    				to INACTIVE
      -l, --lock			lock the named account
      -n, --mindays MIN_DAYS	set minimum number of days before password
    				change to MIN_DAYS
      -q, --quiet			quiet mode
      -r, --repository REPOSITORY	change password in REPOSITORY repository
      -S, --status			report password status on the named account
      -u, --unlock			unlock the named account
      -w, --warndays WARN_DAYS	set expiration warning days to WARN_DAYS
      -x, --maxdays MAX_DAYS	set maximim number of days before password
    				change to MAX_DAYS
ro: Utilizare: passwd [opţiuni] [nume_cont]
    
    Opţiuni:
      -a, --all 			afişează starea parolelor din toate conturile
      -d, --delete 			şterge parola respectivului cont
      -e, --expire 			forţează expirarea parolei pentru respectivul cont
      -h, --help 			afisează acest mesaj de ajutor şi ieşi
      -k, --keep-tokens 		schimbă parola doar dacă este expirată
      -i, --inactive INACTIV	fixează durata de inactivitate a parolei la
    				INACTIV după expirarea sa
      -l, --lock			blochează respectivul cont
      -n, --mindays ZILE_MIN 	fixează numărul minim de zile la ZILE_MIN
    				înainte de schimbarea parolei
      -q, --quiet			modul silenţios
      -r, --repository DEPOZIT	schimbă parola în depozitul DEPOZIT
      -S, --status			raportează starea parolei respectivului cont
      -u, --unlock			deblochează respectivul cont
      -w, --warndays ZILE_AVERT	fixează numărul de zile de avertisment de
    				expirare la ZILE_AVERT
      -x, --maxdays ZILE__MAX	fixează numărul maxim de zile înainde de
    				schimbarea parolei la ZILE_MAX

en: Usage: sg group [[-c] command]
ro: Utilizare: sg grup [[-c] comanda]

en: Usage: su [options] [login]
    
    Options:
      -c, --command COMMAND		pass COMMAND to the invoked shell
      -h, --help			display this help message and exit
      -, -l, --login		make the shell a login shell
      -m, -p,
      --preserve-environment	do not reset environment variables, and keep
    				the same shell
      -s, --shell SHELL		use SHELL instead of the default in passwd
ro: Utilizare: su [opţiuni] [autentificare]
    
    Opţiuni:
      -c, --command COMANDA		trimite COMANDA la consola invocată
      -h, --help			afişează acest mesaj de ajutor şi ieşi
      -, -l, --login		face din consolă una de autentificare
      -m, -p,
      --preserve-environment	nu reface variabilele de mediu, şi păstrează
    				aceeaşi consolă
      -s, --shell SHELL		foloseşte SHELL în locul celei implicite din passwd

en: Usage: useradd [options] LOGIN
    
    Options:
      -b, --base-dir BASE_DIR	base directory for the new user account
    				home directory
      -c, --comment COMMENT		set the GECOS field for the new user account
      -d, --home-dir HOME_DIR	home directory for the new user account
      -D, --defaults		print or save modified default useradd
    				configuration
      -e, --expiredate EXPIRE_DATE	set account expiration date to EXPIRE_DATE
      -f, --inactive INACTIVE	set password inactive after expiration
    				to INACTIVE
      -g, --gid GROUP		force use GROUP for the new user account
      -G, --groups GROUPS		list of supplementary groups for the new
    				user account
      -h, --help			display this help message and exit
      -k, --skel SKEL_DIR		specify an alternative skel directory
      -K, --key KEY=VALUE		overrides /etc/login.defs defaults
      -m, --create-home		create home directory for the new user
    				account
      -o, --non-unique		allow create user with duplicate
    				(non-unique) UID
      -p, --password PASSWORD	use encrypted password for the new user
    				account
      -s, --shell SHELL		the login shell for the new user account
      -u, --uid UID			force use the UID for the new user account
ro: Folosire: useradd [opţiuni] LOGIN
    
    Opţiuni:
      -b, --base-dir DIR_BAZA	baza directorului pentru noul director
    				personal al contului
      -c, --comment COMENTARIU		setează câmpul GECOS pentru noul cont
      -d, --home-dir DIR_ACASA	directorul personal pentru noul cont
      -D, --defaults		afişează sau salvează configuraţia useradd implicită
    				modificată
      -e, --expiredate DATA_EXPIRĂRII	setează data expirării contului la
    				DATA_EXPIRĂRII
      -f, --inactive INACTIVĂ	setează parola inactivă după expirare
    				la INACTIVĂ
      -g, --gid GRUP		forţează folosirea GRUPULUI pentru noul cont
      -G, --groups GRUPURI		afişează grupurile suplimentare pentru noul
    				cont utilizator
      -h, --help			afişează acest mesaj de ajutor şi ieşi
      -k, --skel DIR_SKELET		specifică un schelet director alternativ
      -K, --key KEY=VALOARE		suprascrie valorile implicite ale
    				/etc/login.defs
      -m, --create-home		crează directorul personal pentru noul cont
    				utilizator
      -o, --non-unique		permite creare unui utilizator cu un UID
    				duplicat (non-unic)
      -p, --password PAROLA	foloseşte parola criptată pentru noul cont
    				utilizator
      -s, --shell SHELL		mediul de autentificare pentru noul cont utilizator
      -u, --uid UID			forţează utilizarea UID pentru noul cont utilizator

en: Usage: userdel [options] LOGIN
    
    Options:
      -f, --force			force removal of files, even if not owned by user
      -h, --help			display this help message and exit
      -r, --remove			remove home directory and mail spool
ro: Folosire: userdel [opţiuni] NUME
    
    Opţiuni:
      -f, --force			forţează ştergerea fişierelor, chiar dacă nu sunt proprietatea utilizatorului
      -h, --help			afişează acest mesaj de ajutor şi ieşi
      -r, --remove			şterge directorul personal şi cel pentru mesaje

en: Usage: usermod [options] LOGIN
    
    Options:
      -a, --append GROUP		append the user to the supplemental GROUP
      -c, --comment COMMENT		new value of the GECOS field
      -d, --home HOME_DIR		new home directory for the user account
      -e, --expiredate EXPIRE_DATE	set account expiration date to EXPIRE_DATE
      -f, --inactive INACTIVE	set password inactive after expiration
    				to INACTIVE
      -g, --gid GROUP		force use GROUP as new primary group
      -G, --groups GROUPS		new list of supplementary GROUPS
      -h, --help			display this help message and exit
      -l, --login NEW_LOGIN		new value of the login name
      -L, --lock			lock the user account
      -m, --move-home		move contents of the home directory to the new
    				location (use only with -d)
      -o, --non-unique		allow using duplicate (non-unique) UID
      -p, --password PASSWORD	use encrypted password for the new password
      -s, --shell SHELL		new login shell for the user account
      -u, --uid UID			new UID for the user account
      -U, --unlock			unlock the user account
ro: Folosire: usermod [opţiuni] NUME
    
    Opţiuni:
      -a, --append GRUP		tadaugă utilizatorul în GRUPUL suplimentar
      -c, --comment COMENTARIU	valoarea nouă a câmpului GECOS
      -d, --home DIR_ACASA	noul director personal pentru noul cont
      -e, --expiredate DATA_EXPIRĂRII	setează data expirării contului la DATA_EXPIRĂRII
      -f, --inactive INACTIVĂ	setează parola inactivă după expirare
    				la INACTIVĂ
      -g, --gid GRUP		forţează folosirea GRUPULUI ca nou iniţial grup
      -G, --groups GRUPURI		afişează grupurile suplimentare GRUPURI
      -h, --help			afişează acest mesaj de ajutor şi ieşi
      -l, --login NUME_NOU		noua valoare a numelui de autentificare
      -L, --lock			blochează contul
      -m, --move-home		mută conţinutul directorului personal în noua
    				locaţie (foloseşte doar cu -d)
      -o, --non-unique		permite folosirea UID-urilor duplicate (non-unice)
      -p, --password PAROLA		foloseşte criptarea pentru noua parolă
      -s, --shell SHELL		noul mediu de autentificare pentru contul utilizator
      -u, --uid UID			noul UID pentru contul utilizator
      -U, --unlock			deblochează contul utilizator

en: Usage: vipw [options]
    
    Options:
      -g, --group			edit group database
      -h, --help			display this help message and exit
      -p, --passwd			edit passwd database
      -q, --quiet			quiet mode
      -s, --shadow			edit shadow or gshadow database
ro: Utilizare: vipw [opţiuni]
    
    Opţiuni:
      -g, --group			editează baza de date de grupuri
      -h, --help			afişează acest mesaj de ajutor şi ieşi
      -p, --passwd			editează baza de date de conturi
      -q, --quiet			modul tăcut
      -s, --shadow			editează baza de date shadow sau gshadow

en: Username                Port     Latest
ro: Nume utilizator                Port      Cel mai recent

en: Username         Port     From             Latest
ro: Nume utilizator       Port      De la          Cel mai recent

en: Warning: login re-enabled after temporary lockout.
ro: Avertisment: autentificare reactivată după blocarea temporară.

en: Warning: too many groups
ro: Avertisment: prea multe grupuri

en: Warning: unknown group %s
ro: Avertisment: grup necunoscut %s

en: Who are you?
ro: Cine sunteţi?

en: Work Phone
ro: Telefon birou

en: You are not authorized to su %s
ro: Nu sunteţi autorizat pentru su %s

en: You have mail.
ro: Aveţi mesaje.

en: You have new mail.
ro: Aveţi mesaje noi.

en: You may not change $%s
ro: Nu puteţi schimba $%s

en: You may not change the shell for %s.
ro: Nu puteţi schimba consola pentru %s.

en: Your login has expired.
ro: Autentificarea dvs a expirat.

en: Your password has expired.
ro: Parola dvs a expirat.

en: Your password is inactive.
ro: Parola dvs este inactivă.

en: Your password will expire in %ld days.
ro: Parola dvs va expira în %ld zile.

en: Your password will expire today.
ro: Parola dvs va expira azi.

en: Your password will expire tomorrow.
ro: Parola dvs va expira mâine.

en: a palindrome
ro: palindrome

en: add group '%s' in %s ?
ro: adaug grupul '%s' în '%s'?

en: add user '%s' in %s?
ro: adaug utilizatorul '%s' în '%s'?

en: case changes only
ro: doar schimbări de caz

en: configuration error - unknown item '%s' (notify administrator)
ro: eroare de configurare - element necunoscut '%s' (anunţaţi administratorul)

en: delete administrative member '%s'?
ro: şterg membrul administrativ '%s'?

en: delete line '%s'?
ro: şterg linia '%s'?

en: delete member '%s'?
ro: şterg membrul '%s'?

en: duplicate group entry
ro: intrare de grup duplicată

en: duplicate password entry
ro: intrare duplicată în passwd

en: duplicate shadow group entry
ro: intrare duplicată în gshadow

en: duplicate shadow password entry
ro: intrare duplicată în shadow

en: failed to change mailbox owner
ro: eşuare în schimbarea proprietarului căsuţei poştale

en: failed to rename mailbox
ro: eşuare în redenumirea căsuţei poştale

en: group %s: no user %s
ro: grupul %s: nici un utilizator %s

en: invalid group file entry
ro: intrare nevalidă în fişierul de grupuri

en: invalid group name '%s'
ro: nume de grup nevalid '%s'

en: invalid password file entry
ro: intrare nevalidă în fişierul passwd

en: invalid shadow group file entry
ro: intrare nevalidă în fişierul gshadow

en: invalid shadow password file entry
ro: intrare nevalidă în fişierul shadow

en: invalid user name '%s'
ro: nume de utilizator nevalid '%s'

en: lastlog: unexpected argument: %s
ro: lastlog: argument neaşteptat: %s

en: login time exceeded
ro: depăşirea timpului de autentificare

en: login:
ro: autentificare:

en: login: PAM Failure, aborting: %s
ro: autentificare: eşuare PAM, abandonare : %s

en: login: abort requested by PAM
ro: autentificare: renunţare cerută de PAM

en: malloc(%d) failed
ro: malloc(%d) a eşuat

en: never
ro: Niciodată

en: no change
ro: nici o schimbare

en: no matching group file entry in %s
ro: nici o potrivire între intrările din fişierul de grupuri în %s

en: no matching password file entry in %s
ro: nici o potrivire între intrările fişierului passwd în %s

en: passwd: pam_start() failed, error %d
ro: passwd: pam_start() a eşuat, eroare %d

en: passwd: password updated successfully
ro: passwd: parolă actualizată cu succes

en: password must be changed
ro: parola trebuie schimbată

en: rotated
ro: rotit

en: shadow group %s: no administrative user %s
ro: gshadow %s: nici un utilizator administrativ %s

en: shadow group %s: no user %s
ro: gshadow %s: nici un utilizator %s

en: too many groups
ro: prea multe grupuri

en: too short
ro: prea scurt

en: too similar
ro: prea asemănător

en: too simple
ro: prea simplu

en: unknown GID: %lu
ro: GID necunoscut: %lu

en: unknown UID: %u
ro: UID necunoscut: %u

en: unknown group: %s
ro: grup necunoscut: %s

en: user %s: directory %s does not exist
ro: utilizatorul %s: directorul %s nu există

en: user %s: last password change in the future
ro: utilizatorul %s: ultima schimbare de parolă s-a făcut în viitor

en: user %s: no group %u
ro: utilizatorul %s: fără grup %u

en: user %s: program %s does not exist
ro: utilizatorul %s: programul %s nu există
