shadow 4.0.12 - en to fi translation catalogue (369 entries)

en: 		[-d home [-m]] [-s shell] [-c comment] [-l new_name]
fi: 		[-d koti [-m]] [-s kuori] [-c kommentti] [-l uusi_nimi]

en: 	Full Name: %s
fi: 	Koko nimi: %s

en: 	Home Phone: %s
fi: 	Kotipuhelin: %s

en: 	Room Number: %s
fi: 	Huonenumero: %s

en: 	Work Phone: %s
fi: 	Työpuhelin: %s

en: 
    %s login:
fi: 
    %s-tunnus:

en: 
    %s: %s is unchanged
fi: 
    %s: tiedostoa %s ei muutettu

en: 
    Login timed out after %d seconds.
fi: 
    Sisäänkirjautuminen keskeytetty %d sekunnin jälkeen.

en: 
    System closed for routine maintenance
fi: 
    Järjestelmä on suljettu ylläpidon ajaksi

en: 
    Type control-d to proceed with normal startup,
    (or give root password for system maintenance):
fi: 
    Paina ctrl-d jatkaaksesi normaalia käynnistystä,
    (tai syötä pääkäyttäjän salasana järjestelmän ylläpitämiseksi):

en: 
    Warning: weak password (enter it again to use it anyway).
fi: 
    Varoitus: heikko salasana (syötä uudelleen käyttääksesi joka tapauksessa).

en: 
    [Disconnect bypassed -- root login allowed.]
fi: 
    [Yhteydenkatkaisu ohitettu -- pääkäyttäjän kirjautuminen sallittu.]

en:        %s [-A user,...] [-M user,...] group
fi:        %s [-A käyttäjä,...] [-M käyttäjä,...] ryhmä

en:        %s [-M user,...] group
fi:        %s [-M käyttäjä,...] ryhmä

en:        %s [-a user] group
fi:        %s [-a käyttäjä] ryhmä

en:        %s [-d user] group
fi:        %s [-d käyttäjä] ryhmä

en:        %s [-p] -r host
fi:        %s [-p] -r isäntä

en:        %s [-p] [-h host] [-f name]
fi:        %s [-p] [-h isäntä] [-f nimi]

en:        %s [-x max] [-n min] [-w warn] [-i inact] name
fi:        %s [-x kork] [-n väh] [-w varoitus] [-i poiskäyt] nimi

en:        %s {-l|-u|-d|-S|-e} name
fi:         %s {-l|-u|-d|-S|-e} nimi

en:   Choose a new password.
fi:   Valitse uusi salasana.

en:   Contact the system administrator.
fi:   Ota yhteys järjestelmän ylläpitoon.

en:  [%lds left]
fi:  [%lds jäljellä]

en:  [%lds lock]
fi:  [%lds lukittu]

en:  from %.*s
fi:  osoitteesta %.*s

en:  groups=
fi:  ryhmät=

en:  on `%.100s'
fi:  päätteeltä "%.100s"

en:  on `%.100s' from `%.200s'
fi:  päätteeltä "%.100s" osoitteesta "%.200s"

en: %d failure since last login.
    Last was %s on %s.
     | %d failures since last login.
    Last was %s on %s.
fi[0]: Edellisen kirjautumisen jälkeen %d epäonnistunut yritystä.
    Viimeisin oli %s päätteellä %s.
fi[1]: Edellisen kirjautumisen jälkeen %d epäonnistunutta yritystä.
    Viimeisin oli %s päätteellä %s.

en: %s is an invalid shell.
fi: %s on virheellinen kuori.

en: %s's Password:
fi: Käyttäjän %s salasana:

en: %s: "%s" contains illegal characters
fi: %s: "%s" sisältää ei-sallittuja merkkejä

en: %s: %s
    (Ignored)
fi: %s: %s
    (Ohitettu)

en: %s: %s is not a unique name
fi: %s: %s ei ole ainutkertainen nimi

en: %s: %s is not a valid group name
fi: %s: %s ei ole kelpo ryhmänimi

en: %s: %s is the NIS master
fi: %s: isäntä %s on NIS-palvelin

en: %s: %s not found in /etc/group
fi: %s: Ryhmää %s ei löydy tiedostosta /etc/group

en: %s: %s not found in /etc/passwd
fi: %s: Käyttäjää %s ei löydy tiedostosta /etc/passwd

en: %s: %s not owned by %s, not removing
fi: %s: tiedoston %s omistaja ei ole %s, ei poisteta

en: %s: %u is not a unique GID
fi: %s: %u ei ole ainutkertainen GID

en: %s: -K requires KEY=VALUE
fi: %s: -K vaatii AVAIN=ARVO

en: %s: -a flag is ONLY allowed with the -G flag
fi: %s: Valitsinta -a voi käyttää VAIN yhdessä valitsimen -G kanssa

en: %s: -s and -r are incompatibile
fi: %s: valitsimet -s ja -r eivät sovi yhteen

en: %s: Cannot determine your user name.
fi: %s: Käyttäjätunnusta ei voi selvittää.

en: %s: Cannot execute %s
fi: %s: Komento %s ei voi suorittaa

en: %s: GID %u is not unique
fi: %s: GID %u ei ole ainutkertainen

en: %s: Invalid entry: %s
fi: %s: Virheellinen tietue: %s

en: %s: Not a tty
fi: %s: Ei ole pääte

en: %s: PAM authentication failed
fi: %s: PAM-todennus epäonnistui

en: %s: PAM chauthtok failed
fi: %s: PAM-chauthtok epäonnistui

en: %s: Permission denied.
fi: %s: Lupa evätty.

en: %s: Try again later
fi: %s: Yritä myöhemmin uudelleen

en: %s: UID %u is not unique
fi: %s: UID %u ei ole ainutkertainen

en: %s: WARNING!  Must be set-UID root!
fi: %s: VAROITUS!  Oikeuksina täytyy olla aseta-UID pääkäyttäjäksi!

en: %s: You may not view or modify password information for %s.
fi: %s: Et voi katsoa tai muokata käyttäjän %s salasanatietoja.

en: %s: `%s' is the NIS master for this client.
fi: %s: "%s" on NIS-palvelin tälle asiakkaalle.

en: %s: can't chown %s
fi: %s: tiedoston %s omistajaa ei voi asettaa

en: %s: can't create %s
fi: %s: tiedostoa %s ei voi luoda

en: %s: can't delete shadow group file
fi: %s: varjoryhmätiedostoa ei voi poistaa

en: %s: can't delete shadow password file
fi: %s: varjosalasanatiedostoa ei voi poistaa

en: %s: can't get lock
fi: %s: ei voi lukita

en: %s: can't get shadow lock
fi: %s: varjoa ei voi lukita

en: %s: can't get unique GID
fi: %s: ei saa ainutkertaista GID:iä

en: %s: can't get unique UID
fi: %s: ei saa ainutkertaista UID:tä

en: %s: can't lock /etc/passwd.
fi: %s: tiedostoa /etc/passwd ei voi lukita.

en: %s: can't lock files, try again later
fi: %s: tiedostoja ei voi lukita, yritä myöhemmin uudelleen

en: %s: can't lock group file
fi: %s: ryhmätiedostoa ei voi lukita

en: %s: can't lock passwd file
fi: %s: passwd-tiedostoa ei voi lukita

en: %s: can't lock password file
fi: %s: salasanatiedostoa ei voi lukita

en: %s: can't lock shadow file
fi: %s: varjotiedostoa ei voi lukita

en: %s: can't lock shadow group file
fi: %s: varjoryhmätiedostoa ei voi lukita

en: %s: can't lock shadow password file
fi: %s: varjosalasanatiedostoa ei voi lukita

en: %s: can't open file
fi: %s: tiedosta ei voi avata

en: %s: can't open files
fi: %s: tiedostoja ei voi avata

en: %s: can't open group file
fi: %s: ryhmätiedostoa ei voi avata

en: %s: can't open passwd file
fi: %s: passwd-tiedostoa ei voi avata

en: %s: can't open password file
fi: %s: salasanatiedostoa ei voi avata

en: %s: can't open shadow file
fi: %s: varjotiedostoa ei voi avata

en: %s: can't open shadow group file
fi: %s: varjoryhmätiedostoa ei voi avata

en: %s: can't open shadow password file
fi: %s: varjosalasanatiedostoa ei voi avata

en: %s: can't re-write file
fi: %s: tiedostoa ei voi uudelleenkirjoittaa

en: %s: can't re-write shadow file
fi: %s: varjotiedostoa ei voi uudelleenkirjoittaa

en: %s: can't remove shadow entry for %s
fi: %s: varjotietuetta %s ei voi poistaa

en: %s: can't remove shadow group %s
fi: %s: varjoryhmää %s ei voi poistaa

en: %s: can't restore %s: %s (your changes are in %s)
fi: %s: tiedostoa %s ei voi palauttaa: %s (muutoksesi ovat tiedostossa %s)

en: %s: can't rewrite password file
fi: %s: salasanatiedostoa ei voi uudelleenkirjoittaa

en: %s: can't rewrite shadow password file
fi: %s: varjosalasanatiedostoa ei voi uudelleenkirjoittaa

en: %s: can't unlock file
fi: %s: tiedoston lukkoa ei voi avata

en: %s: can't update entry
fi: %s: tietuetta ei voi päivittää

en: %s: can't update entry for group %s
fi: %s: ryhmän %s tietuetta ei voi päivittää

en: %s: can't update entry for user %s
fi: %s: käyttäjän %s tietuetta ei voi päivittää

en: %s: can't update group file
fi: %s: ryhmätiedostoa ei voi päivittää

en: %s: can't update passwd entry for %s
fi: %s: salasanatietuetta %s ei voi päivittää

en: %s: can't update passwd file
fi: %s: salasanatiedostoa ei voi päivittää

en: %s: can't update password file
fi: %s: salasanatiedostoa ei voi päivittää

en: %s: can't update shadow entry
fi: %s: varjotietuetta ei voi päivittää

en: %s: can't update shadow entry for %s
fi: %s: varjotietuetta ryhmälle %s ei voi päivittää

en: %s: can't update shadow file
fi: %s: varjotiedostoa ei voi päivittää

en: %s: can't update shadow group file
fi: %s: varjoryhmätiedostoa ei voi päivittää

en: %s: can't update shadow password file
fi: %s: varjosalasanatiedostoa ei voi päivittää

en: %s: cannot change user `%s' on NIS client.
fi: %s: ei voi vaihtaa käyttäjää "%s" NIS-asiakkaalla.

en: %s: cannot create directory %s
fi: %s: hakemistoa %s ei voi luoda

en: %s: cannot create new defaults file
fi: %s: uutta defaults-tiedostoa ei voi luoda

en: %s: cannot lock file %s
fi: %s: tiedostoa %s ei voi lukita

en: %s: cannot lock shadow password file
fi: %s: varjosalasanatiedostoa ei voi lukita

en: %s: cannot open file %s
fi: %s: tiedostoa %s ei voi lukita

en: %s: cannot open group file
fi: %s: ryhmätiedostoa ei voi avata

en: %s: cannot open new defaults file
fi: %s: uutta defaults-tiedostoa ei voi avata

en: %s: cannot open shadow group file
fi: %s: varjoryhmätiedostoa ei voi avata

en: %s: cannot open shadow password file
fi: %s: varjosalasanatiedostoa ei voi avata

en: %s: cannot remove user's primary group.
fi: %s: käyttäjän ensisijaista ryhmää ei voi poistaa

en: %s: cannot rename directory %s to %s
fi: %s: hakemistoa %s ei voi uudelleennimetä hakemistoksi %s

en: %s: cannot rewrite group file
fi: %s: ryhmätiedostoa ei voi uudelleenkirjoittaa

en: %s: cannot rewrite password file
fi: %s: salasanatiedostoa ei voi uudelleenkirjoittaa

en: %s: cannot rewrite shadow group file
fi: %s: varjoryhmätiedostoa ei voi uudelleenkirjoittaa

en: %s: cannot rewrite shadow password file
fi: %s: varjosalasanatiedostoa ei voi uudelleenkirjoittaa

en: %s: cannot update file %s
fi: %s: tiedostoa %s ei voi päivittää

en: %s: directory %s exists
fi: %s: hakemisto %s on olemassa

en: %s: do not include "l" with other flags
fi: %s: älä sisällytä "l" muiden lippujen kanssa

en: %s: error adding new group entry
fi: %s: virhe lisättäessä uutta ryhmätietuetta

en: %s: error adding new password entry
fi: %s: virhe lisättäessä uutta salasanatietuetta

en: %s: error adding new shadow password entry
fi: %s: virhe lisättäessä uutta varjosalasanatietuetta

en: %s: error changing fields
fi: %s: virhe muutettaessa kenttiä

en: %s: error changing password entry
fi: %s: virhe muutettaessa salasanatietuetta

en: %s: error deleting password entry
fi: %s: virhe poistettaessa salasanatietuetta

en: %s: error deleting shadow password entry
fi: %s: virhe poistettaessa varjosalasanatietuetta

en: %s: error detected, changes ignored
fi: %s: virhe havaittu, muutokset ohitetaan

en: %s: error locking group file
fi: %s: virhe lukittaessa ryhmätiedostoa

en: %s: error locking shadow group file
fi: %s: virhe lukittaessa varjoryhmätiedostoa

en: %s: error opening group file
fi: %s: virhe avattaessa ryhmätiedostoa

en: %s: error opening shadow group file
fi: %s: virhe avattaessa varjoryhmätiedostoa

en: %s: error removing directory %s
fi: %s: virhe poistettaessa hakemistoa %s

en: %s: error removing group entry
fi: %s: virhe poistettaessa ryhmätietuetta

en: %s: error removing password entry
fi: %s: virhe poistettaessa salasanatietuetta

en: %s: error removing shadow group entry
fi: %s: virhe poistettaessa varjoryhmätietuetta

en: %s: error removing shadow password entry
fi: %s: virhe poistettaessa varjosalasanatietuetta

en: %s: error updating files
fi: %s: virhe päivitettäessä tiedostoja

en: %s: error updating group entry
fi: %s: virhe päivitettäessä ryhmätietuetta

en: %s: error updating password file
fi: %s: virhe päivitettäessä salasanatiedostoa

en: %s: error updating shadow file
fi: %s: virhe päivitettäessä varjotiedostoa

en: %s: fields too long
fi: %s: kentät liian pitkiä

en: %s: group %s does not exist
fi: %s: ryhmää %s ei ole olemassa

en: %s: group %s exists
fi: %s: ryhmä %s on olemassa

en: %s: group %s exists - if you want to add this user to that group, use -g.
fi: %s: ryhmä %s on olemassa - jos haluat lisätä tämän käyttäjän ryhmään, käytä valitsinta -g.

en: %s: group %s is a NIS group
fi: %s: ryhmä %s on NIS-ryhmä

en: %s: group `%s' is a NIS group.
fi: %s: ryhmä "%s" ei ole NIS-ryhmä.

en: %s: invalid base directory `%s'
fi: %s: virheellinen perushakemisto "%s"

en: %s: invalid comment `%s'
fi: %s: virheellinen kommentti "%s"

en: %s: invalid date `%s'
fi: %s: virheellinen päiväys "%s"

en: %s: invalid field `%s'
fi: %s: virheellinen kenttä "%s"

en: %s: invalid group %s
fi: %s: virheellinen ryhmä %s

en: %s: invalid home directory `%s'
fi: %s: virheellinen kotihakemisto "%s"

en: %s: invalid home phone: "%s"
fi: %s: virheellinen kotipuhelin: "%s"

en: %s: invalid name: "%s"
fi: %s: virheellinen nimi: "%s"

en: %s: invalid numeric argument `%s'
fi: %s: virheellinen numeroargumentti "%s"

en: %s: invalid room number: "%s"
fi: %s: virheellinen huonenumero: "%s"

en: %s: invalid shell `%s'
fi: %s: virheellinen kuori "%s"

en: %s: invalid user name '%s'
fi: %s: virheellinen käyttäjätunnus "%s"

en: %s: invalid work phone: "%s"
fi: %s: virheellinen työpuhelin: "%s"

en: %s: line %d: can't create GID
fi: %s: rivi %d: GIDiä ei voi luoda

en: %s: line %d: can't create UID
fi: %s: rivi %d: UID:tä ei voi luoda

en: %s: line %d: can't update entry
fi: %s: rivi %d: tietuetta ei voi päivittää

en: %s: line %d: can't update password
fi: %s: rivi %d: salasanaa ei voi päivittää

en: %s: line %d: cannot find user %s
fi: %s: rivi %d: käyttäjää %s ei löydy

en: %s: line %d: cannot update password entry
fi: %s: rivi %d: salasanatietuetta ei voi päivittää

en: %s: line %d: chown failed
fi: %s: rivi %d: chown epäonnistui

en: %s: line %d: invalid line
fi: %s: rivi %d: virheellinen rivi

en: %s: line %d: line too long
fi: %s: rivi %d: rivi on liian pitkä

en: %s: line %d: missing new password
fi: %s: rivi %d: uusi salasana puuttuu

en: %s: line %d: mkdir failed
fi: %s: rivi %d: mkdir epäonnistui

en: %s: line %d: unknown user %s
fi: %s: rivi %d: tuntematon käyttäjä %s

en: %s: must be run from a terminal
fi: %s: täytyy suorittaa päätteessä

en: %s: name %s is not unique
fi: %s: nimi %s ei ole ainutkertainen

en: %s: no changes
fi: %s: ei muutoksia

en: %s: no flags given
fi: %s: lippuja ei annettu

en: %s: not removing directory %s (would remove home of user %s)
fi: %s: ei poisteta hakemistoa %s (poistettaisiin käyttäjän %s kotihakemisto)

en: %s: out of memory
fi: %s: muisti loppui

en: %s: out of memory in update_group
fi: %s: muisti loppui funktiossa update_group

en: %s: out of memory in update_gshadow
fi: %s: muisti loppui funktiossa update_gshadow

en: %s: pam_start: error %d
fi: %s: pam_start: virhe %d

en: %s: repository %s not supported
fi: %s: tietolähdettä %s ei tueta

en: %s: shadow group passwords required for -A
fi: %s: varjoryhmäsalanat vaaditaan valitsimelle -A

en: %s: shadow passwords required for -e
fi: %s: varjosalasanat vaaditaan valitsimelle -e

en: %s: shadow passwords required for -e and -f
fi: %s: varjosalasanat vaaditaan valitsimille -e ja -f

en: %s: shadow passwords required for -f
fi: %s: varjosalasanat vaaditaan valitsimelle -f

en: %s: the files have been updated
fi: %s: tiedostot päivitettiin

en: %s: too many groups specified (max %d).
fi: %s: liian monta ryhmää määritelty (korkeintaan %d).

en: %s: uid %lu is not unique
fi: %s: uid %lu ei ole ainutkertainen

en: %s: unable to lock group file
fi: %s: ryhmätiedostoa ei voi lukita

en: %s: unable to lock password file
fi: %s: salasanatiedostoa ei voi lukita

en: %s: unable to lock shadow group file
fi: %s: varjoryhmätiedostoa ei voi lukita

en: %s: unable to open group file
fi: %s: ryhmätiedostoa ei voi avata

en: %s: unable to open password file
fi: %s: salasanatiedostoa ei voi avata

en: %s: unable to open shadow group file
fi: %s: varjoryhmätiedostoa ei voi avata

en: %s: unknown GID %s
fi: %s: tuntematon GID %s

en: %s: unknown group %s
fi: %s: tuntematon ryhmä %s

en: %s: unknown member %s
fi: %s: tuntematon jäsen %s

en: %s: unknown user
fi: %s: tuntematon käyttäjä

en: %s: unknown user %s
fi: %s: Tuntematon käyttäjä %s

en: %s: user %s does not exist
fi: %s: käyttäjää %s ei ole olemassa

en: %s: user %s exists
fi: %s: käyttäjä %s on olemassa

en: %s: user %s is a NIS user
fi: %s: käyttäjä %s on NIS-käyttäjä

en: %s: user %s is currently logged in
fi: %s: käyttäjä %s on nyt sisäänkirjautuneena

en: %s: warning: %s not owned by %s
fi: %s: varoitus: tiedoston %s omistaja ei ole %s

en: %s: warning: CREATE_HOME not supported, please use -m instead.
fi: %s: varoitus: CREATE_HOME ei tuettu, käytä -m sen sijaan.

en: %s: warning: can't remove
fi: %s: varoitus: ei voi poistaa tiedostoa

en: %s: warning: failed to completely remove old home directory %s
fi: %s: varoitus: vanhan kotihakemiston %s täydellinen poistaminen epäonnistui

en: %s: warning: the home directory already exists.
    Not copying any file from skel directory into it.
fi: %s: varoitus: kotihakemisto on jo olemassa.
    Ei kopioida yhtään tiedostoa sinne skel-hakemistosta.

en: (Enter your own password.)
fi: (Syötä oma salasanasi.)

en: **Never logged in**
fi: **Ei koskaan kirjautunut sisään**

en: Access to su to that account DENIED.
fi: Tunnuksen vaihtaminen täksi käyttäjäksi EVÄTTY.

en: Account Expiration Date (YYYY-MM-DD)
fi: Tunnuksen vanhenemispäiväys (VVVV-KK-PP)

en: Account expires						:
fi: Tunnus vanhenee					:

en: Adding user %s to group %s
fi: Lisätään käyttäjä %s ryhmään %s

en: Bad password: %s.
fi: Huono salasana: %s.

en: Can't change root directory to "%s"
fi: Ei voi vaihtaa juurihakemistoksi "%s"

en: Can't create mail spool for user %s.
fi: Käyttäjälle %s ei voi luoda postilaatikkoa.

en: Cannot change ID to root.
fi: Ei voi vaihtaa tunnusta pääkäyttäjäksi.

en: Cannot commit password file changes.
fi: Salasanatiedoston muutoksia ei voi tallentaa.

en: Cannot execute %s
fi: Ei voi suorittaa %s

en: Cannot lock the password file; try again later.
fi: Salasanatiedostoa ei voi lukita. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Cannot open the password file.
fi: Salasanatiedostoa ei voi avata.

en: Cannot unlock the password file.
fi: Salasanatiedoston lukitusta ei voi avata.

en: Changing password for %s
fi: Vaihdetaan salasana käyttäjälle %s

en: Changing the aging information for %s
fi: Muutetaan käyttäjän %s vanhenemistietoja

en: Changing the login shell for %s
fi: Muutetaan käyttäjän %s sisäänkirjautumiskuorta

en: Changing the password for group %s
fi: Vaihdetaan ryhmän %s salasana

en: Changing the user information for %s
fi: Muutetaan käyttäjän %s tietoja

en: Could not allocate space for config info.
fi: Asetustiedoille ei voi varata tilaa.

en: Couldn't lock file
fi: Tiedostoa ei voi lukita

en: Couldn't make backup
fi: Tiedostoa ei voi varmuuskopioida

en: Enter the new password (minimum of %d, maximum of %d characters)
    Please use a combination of upper and lower case letters and numbers.
fi: Syötä uusi salasana (vähintään %d ja korkeintaan %d merkkiä)
    Käytäthän salasanassa numeroita sekä pien- ja suuraakkosia.

en: Enter the new value, or press ENTER for the default
fi: Syötä uusi arvo tai paina ENTER jättääksesi oletuksen

en: Entering System Maintenance Mode
fi: Siirrytään järjestelmän ylläpitotilaan

en: Environment overflow
fi: Ympäristön ylivuoto

en: Error updating the password entry.
fi: Virhe päivitettäessä salasanatietuetta.

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: Home Phone
fi: Kotipuhelin

en: Incorrect password for %s.
fi: Väärä salasana käyttäjälle "%s".

en: Incorrect password for `%s'
fi: Väärä salasana käyttäjälle "%s"

en: Invalid login time
fi: Virheellinen kirjautumisaika

en: Invalid root directory "%s"
fi: Virheellinen juurihakemisto "%s"

en: Last Password Change (YYYY-MM-DD)
fi: Viimeisin salasanan vaihto (VVVV-KK-PP)

en: Last login: %.19s on %s
fi: Edellinen kirjautuminen: %.19s päätteellä %s

en: Last login: %s on %s
fi: Edellinen kirjautuminen: %s päätteellä %s

en: Last password change					:
fi: Edellinen salasanan vaihto					:

en: Login       Failures Maximum Latest                   On
fi: Tunnus      Epäonn.  Enint.  Edellinen                Päätteellä

en: Login Shell
fi: Sisäänkirjautumiskuori

en: Login incorrect
fi: Sisäänkirjautuminen epäonnistui

en: Maximum Password Age
fi: Salasanan ikä korkeintaan

en: Maximum number of days between password change		: %ld
fi: Salasanan vaihtamisten välillä korkeintaan päiviä		: %ld

en: Minimum Password Age
fi: Salasanan ikä vähintään

en: Minimum number of days between password change		: %ld
fi: Salasanan vaihtamisten välillä vähintään päiviä		: %ld

en: New Password:
fi: Uusi salasana:

en: New password:
fi: Uusi salasana:

en: No
fi: Ei

en: No directory, logging in with HOME=/
fi: Ei hakemistoa, sisäänkirjaudutaan siten, että HOME=/

en: No group named "mail" exists, creating mail spool with mode 0600.
fi: Ryhmää nimeltä "mail" ei ole olemassa, luodaan postilaatikko oikeuksilla 0600.

en: No mail.
fi: Ei postia.

en: No password entry for 'root'
fi: Ei salasanatietuetta pääkäyttäjälle ("root")

en: No password file
fi: Ei salasanatiedosto

en: No shell
fi: Ei kuorta

en: Number of days of warning before password expires	: %ld
fi: Montako päivää varoitetaan ennen salasanan vanhenemista		: %ld

en: Old password:
fi: Vanha salasana:

en: Other
fi: Muu

en: Password Expiration Warning
fi: Salasanan vanhenemisvaroitus

en: Password Inactive
fi: Salasana pois käytöstä

en: Password authentication bypassed.
fi: Salasanatodennus ohitettu.

en: Password changed.
fi: Salasana vaihdettu.

en: Password expires					:
fi: Salasana vanhenee					:

en: Password inactive					:
fi: Salasana pois käytöstä					:

en: Password set to expire.
fi: Salasana asetettu vanhenemaan.

en: Password:
fi: Salasana:

en: Please enter your OWN password as authentication.
fi: Syötä OMA salasanasi todennukseksi.

en: Re-enter new password:
fi: Toista uusi salasana:

en: Removing user %s from group %s
fi: Poistetaan käyttäjä %s ryhmästä %s

en: Room Number
fi: Huonenumero

en: Sorry, the password for %s cannot be changed yet.
fi: Pahoittelen, käyttäjän %s salasanaa ei voi vaihtaa vielä.

en: Sorry.
fi: Pahoittelen.

en: Sorry.
fi: Pahoittelen.

en: The password for %s cannot be changed.
fi: Käyttäjän %s salasanaa ei voi vaihtaa.

en: The password for %s is unchanged.
fi: Käyttäjän %s salasanaa ei vaihdettu.

en: They don't match; try again
fi: Ne eivät täsmää. Yritä uudelleen

en: They don't match; try again.
fi: Ne eivät täsmää. Yritä uudelleen.

en: Too many logins.
fi: Liian monta sisäänkirjautumista.

en: Try again.
fi: Yritä uudelleen.

en: Unable to cd to "%s"
fi: Ei voi vaihtaa hakemistoon "%s"

en: Unable to change tty %s
fi: Päätettä %s ei voi vaihtaa

en: Unknown User: %s
fi: Tuntematon käyttäjä: %s

en: Unknown id: %s
fi: Tuntematon id: %s

en: Usage:
    `vipw' edits /etc/passwd        `vipw -s' edits /etc/shadow
    `vigr' edits /etc/group         `vigr -s' edits /etc/gshadow
fi: Käyttö:
    "vipw" muokkaa tiedostoa /etc/passwd  "vipw -s" muokkaa tiedostoa /etc/shadow
    "vigr" muokkaa tiedostoa /etc/group   "vigr -s" muokkaa tiedostoa /etc/gshadow

en: Usage: %s	[-u uid [-o]] [-g group] [[-G group,...] [-a]]
fi: Käyttö: %s	[-u uid [-o]] [-g ryhmä] [[-G ryhmä,...] [-a]]

en: Usage: %s [-f full_name] [-r room_no] [-w work_ph]
    	[-h home_ph] [-o other] [user]
fi: Käyttö: %s [-f koko_nimi] [-r huonenro] [-w työpuh]
    	[-h kotipuh] [-o muu] [käyttäjä]

en: Usage: %s [-f full_name] [-r room_no] [-w work_ph] [-h home_ph]
fi: Käyttö: %s [-f koko_nimi] [-r huonenro] [-w työpuh] [-h kotipuh]

en: Usage: %s [-f|-s] [name]
fi: Käyttö: %s [-f|-s] [nimi]

en: Usage: %s [-p] [name]
fi: Käyttö: %s [-p] [nimi]

en: Usage: %s [-q] [-r] [-s] [passwd [shadow]]
fi: Käyttö: %s [-q] [-r] [-s] [passwd [varjo]]

en: Usage: %s [-r] [-s] [group [gshadow]]
fi: Käyttö: %s [-r] [-s] [ryhmä [ryhmävarjo]]

en: Usage: %s [-r] [-s] [group]
fi: Käyttö: %s [-r] [-s] [ryhmä]

en: Usage: %s [-r] name
fi: Käyttö: %s [-r] nimi

en: Usage: %s [-r|-R] group
fi: Käyttö: %s [-r|-R] ryhmä

en: Usage: %s [-s shell] [name]
fi: Käyttö: %s [-s kuori] [nimi]

en: Usage: %s [input]
fi: Käyttö: %s [syöte]

en: Usage: chage [options] user
    
    Options:
      -d, --lastday LAST_DAY	set last password change to LAST_DAY
      -E, --expiredate EXPIRE_DATE	set account expiration date to EXPIRE_DATE
      -h, --help			display this help message and exit
      -I, --inactive INACTIVE	set password inactive after expiration
    				to INACTIVE
      -l, --list			show account aging information
      -m, --mindays MIN_DAYS	set minimum number of days before password
    				change to MIN_DAYS
      -M, --maxdays MAX_DAYS	set maximim number of days before password
    				change to MAX_DAYS
      -W, --warndays WARN_DAYS	set expiration warning days to WARN_DAYS
fi: Käyttö: chage [valitsimet] käyttäjä
    
    Valitsimet:
      -d, --lastday VIIM_PVM        Aseta edelliseksi salasanan vaihtopäiväksi
                                    VIIM_PVM
      -E, --expiredate VANH_PVM     Aseta tilin vanhenemispäiväykseksi VANH_PVM
      -h, --help                    Näytä tämä ohje ja lopeta
      -I, --inactive POISKÄYTÖSTÄ   Ota salasana pois käytöstä POISKÄYTÖSTÄ
                                    päivää vanhenemisen jälkeen
      -l, --list                    Näytä tilin vanhenemistiedot
      -m, --mindays MIN_PÄIVIÄ      Aseta pienimmäksi sallittuksi määräksi päiviä
                                    ennen salasanan vaihtamista MIN_PÄIVIÄ
      -M, --maxdays MAX_PÄIVIÄ      Aseta suurimmaksi sallituksi määräksi päiviä
                                    ennen salasanan vaihtamista MAX_PÄIVIÄ
      -W, --warndays VAR_PÄIVIÄ     Aseta vanhenemisen varoitusajaksi VAR_PÄIVIÄ

en: Usage: chpasswd [options]
    
    Options:
      -e, --encrypted	supplied passwords are encrypted
      -h, --help		display this help message and exit
      -m, --md5		use MD5 encryption instead DES when the supplied
    			passwords are not encrypted
fi: Käyttö: chpasswd [valitsimet]
    
    Valitsimet:
      -e, --encrypted       Annetut salasanat ovat salakirjoitettuja
      -h, --help            Näytä tämä ohje ja lopeta
      -m, --md5             Käytä MD5:tä eikä DES:iä kun annetut salasanat
                            eivät ole salakirjoitettuja

en: Usage: expiry {-f|-c}
fi: Käyttö: expiry {-f|-c}

en: Usage: faillog [options]
    
    Options:
      -a, --all			display faillog records for all users
      -h, --help			display this help message and exit
      -l, --lock-time SEC		after failed login lock accout to SEC seconds
      -m, --maximum MAX		set maximum failed login counters to MAX
      -r, --reset			reset the counters of login failures
      -t, --time DAYS		display faillog records more recent than DAYS
      -u, --user LOGIN		display faillog record or maintains failure counters
    				and limits (if used with -r, -m or -l options) only
    				for user with LOGIN
fi: Käyttö: faillog [valitsimet]
    
    Valitsimet:
      -a, --all                     Näytä faillog-tietueet kaikille käyttäjille
      -h, --help                    Näytä tämä ohje ja lopeta
      -l, --lock-time SEK           Lukitse epäonnistuneen kirjautumisen jälkeen
                                    tunnus SEK sekunniksi
      -m, --maximum MAX             Aseta sallittujen kirjautumisyritysten
                                    laskureiksi MAX
      -r, --reset                   Nollaa kirjautumisyrityslaskurit
      -t, --time PÄIVIÄ             Näytä PÄIVIÄ uudemmat faillog-tietueet
      -u, --user TUNNUS             Näytä faillog-tietue tai muuta
                                    kirjautumisyrityslaskureita (kun
                                    käytetään -r, -m tai -l-valitsimilla)
                                    vain käyttäjälle TUNNUS

en: Usage: groupadd [options] group
    
    Options:
      -f, --force 		force exit with success status if the specified
    				group already exists
      -g, --gid GID		use GID for the new group
      -h, --help			display this help message and exit
      -K, --key KEY=VALUE		overrides /etc/login.defs defaults
      -o, --non-unique		allow create group with duplicate
    				(non-unique) GID
fi: Käyttö: groupadd [valitsimet] ryhmä
    
    Valitsimet:
      -f, --force             poistu onnistuneella arvolla vaikka annettu
                              ryhmä olisikin jo olemassa
      -g, --gid RYHMÄID       käytä RYHMÄID:tä uudelle ryhmälle
      -h, --help              näytä tämä ohjeviesti ja poistu
      -K, --key AVAIN=ARVO    ohita /etc/login.defs:n oletusarvot
      -o, --non-unique        salli ryhmän luominen (ei-uniikilla)
                              kopio-RYHMÄID:llä

en: Usage: groupdel group
fi: Käyttö: groupdel ryhmä

en: Usage: groupmod [-g gid [-o]] [-n name] group
fi: Käyttö: groupmod [-g gid [-o]] [-n nimi] ryhmä

en: Usage: id
fi: Käyttö: id

en: Usage: id [-a]
fi: Käyttö: id [-a]

en: Usage: lastlog [options]
    
    Options:
      -u, --user LOGIN	print lastlog record for user with specified LOGIN
      -h, --help		display this help message and exit
      -t, --time DAYS	print only lastlog records more recent than DAYS
fi: Käyttö: lastlog [valitsimet]
    
    Valitsimet:
      -u, --login TUNNUS    Tulosta lastlog-tietue käyttäjälle TUNNUS
      -h, --help            Näytä tämä ohje ja lopeta
      -t, --time PÄIVÄÄ     Tulosta vain PÄIVÄÄ tuoreemmat lastlog-tietueet

en: Usage: newgrp [-] [group]
fi: Käyttö: newgrp [-] [ryhmä]

en: Usage: sg group [[-c] command]
fi: Käyttö: sg ryhmä [[-c] komento]

en: Usage: useradd [options] LOGIN
    
    Options:
      -b, --base-dir BASE_DIR	base directory for the new user account
    				home directory
      -c, --comment COMMENT		set the GECOS field for the new user account
      -d, --home-dir HOME_DIR	home directory for the new user account
      -D, --defaults		print or save modified default useradd
    				configuration
      -e, --expiredate EXPIRE_DATE	set account expiration date to EXPIRE_DATE
      -f, --inactive INACTIVE	set password inactive after expiration
    				to INACTIVE
      -g, --gid GROUP		force use GROUP for the new user account
      -G, --groups GROUPS		list of supplementary groups for the new
    				user account
      -h, --help			display this help message and exit
      -k, --skel SKEL_DIR 		specify an alternative skel directory
      -K, --key KEY=VALUE		overrides /etc/login.defs defaults
      -m, --create-home		create home directory for the new user
    				account
      -o, --non-unique		allow create user with duplicate
    				(non-unique) UID
      -p, --password PASSWORD	use encrypted password for the new user
    				account
      -s, --shell SHELL		the login shell for the new user account
      -u, --uid UID			force use the UID for the new user account
fi: Käyttö: useradd [valitsimet] TUNNUS
    
    Valitsimet:
      -b, --base-dir YLÄHAK         Ylähakemisto uuden käyttäjätunnuksen
                                    kotihakemistolle
      -c, --comment KOMMENTTI       Aseta GECOS-kenttä uudelle käyttäjätunnukselle
      -d, --home-dir KOTIHAK        Uuden käyttäjätunnuksen kotihakemisto
      -D, --defaults                Tulosta tai tallenna useradd-työkalun
                                    oletusasetukset
      -e, --expiredate VANH_PVM     Aseta tilin vanhenemispäiväykseksi VANH_PVM
      -f, --inactive POISKÄYTÖSTÄ   Ota salasana pois käytöstä POISKÄYTÖSTÄ
                                    päivää vanhenemisen jälkeen
      -g, --gid RYHMÄ               Valitse itse RYHMÄ uudelle käyttäjätunnukselle
      -G, --groups RYHMÄT           Luettelo lisäryhmistä uudelle
                                    käyttäjätunnukselle
      -h, --help                    Näytä tämä ohje ja lopeta
      -k, --skel MALLIHAK           Määritä vaihtoehtoinen mallihakemisto
      -K, --key AVAIN=ARVO          Kumoa /etc/login.defs-oletusarvot
      -m, --create-home             Luo kotihakemisto uudelle käyttäjätunnukselle
      -o, --non-unique              Salli UID:n uudelleenkäyttö (ei-uniikki UID)
                                    luotaessa käyttäjätunnus
      -p, --password SALASANA       Käytä salakirjoitettua salasanaa uudelle
                                    käyttäjätunnukselle
      -s, --shell KUORI             Uuden käyttäjätunnuksen sisäänkirjautumiskuori
      -u, --uid UID                 Valitse itse UID uudelle käyttäjätunnukselle

en: Username                Port     Latest
fi: Käyttäjä                Portti   Viimeksi

en: Username         Port     From             Latest
fi: Käyttäjä         Portti   Mistä            Viimeksi

en: Warning: login re-enabled after temporary lockout.
fi: Varoitus: sisäänkirjautuminen uudelleen käytössä hetkellisen eston jälkeen.

en: Warning: too many groups
fi: Varoitus: liian monta ryhmää

en: Warning: unknown group %s
fi: Varoitus: tuntematon ryhmä %s

en: Who are you?
fi: Kuka olet?

en: Work Phone
fi: Työpuhelin

en: You are not authorized to su %s
fi: Sinulla ei ole lupaa asettua käyttäjäksi %s

en: You have mail.
fi: Sinulle on postia.

en: You have new mail.
fi: Sinulle on uutta postia.

en: You may not change $%s
fi: Et voi muuttaa muuttujaa $%s

en: You may not change the shell for %s.
fi: Et voi muuttaa käyttäjän %s kuorta.

en: Your login has expired.
fi: Käyttäjätunnuksesi on vanhentunut.

en: Your password has expired.
fi: Salasanasi on vanhentunut.

en: Your password is inactive.
fi: Salasanasi ei ole käytössä.

en: Your password will expire in %ld days.
fi: Salasanasi vanhenee %ld päivässä.

en: Your password will expire today.
fi: Salasanasi vanhenee tänään.

en: Your password will expire tomorrow.
fi: Salasanasi vanhenee huomenna.

en: [-f inactive] [-e expire]
fi: [-f poiskäytöstä] [-e vanhenee]

en: [-p passwd] [-L|-U] name
fi: [-p passwd] [-L|-U] nimi

en: configuration error - unknown item '%s' (notify administrator)
fi: asetusvirhe - tuntematon kohta "%s" (kerro ylläpidolle)

en: delete administrative member `%s'?
fi: poista ylläpidon jäsen "%s"?

en: delete line `%s'?
fi: poista rivi "%s"?

en: delete member `%s'?
fi: poista jäsen "%s"?

en: duplicate group entry
fi: kaksinkertainen ryhmätietue

en: duplicate password entry
fi: kaksinkertainen salasanatietue

en: duplicate shadow group entry
fi: kaksinkertainen varjoryhmätietue

en: duplicate shadow password entry
fi: kaksinkertainen varjosalasanatietue

en: failed to change mailbox owner
fi: postilaatikon omistajan vaihtaminen epäonnistui

en: failed to rename mailbox
fi: postilaatikon uudelleennimeäminen epäonnistui

en: group %s: no user %s
fi: ryhmä %s: ei käyttäjää %s

en: invalid group file entry
fi: virheellinen ryhmätiedostotietue

en: invalid group name `%s'
fi: virheellinen ryhmänimi "%s"

en: invalid password file entry
fi: virheellinen sanasanatiedostotietue

en: invalid shadow group file entry
fi: virheellinen tietue varjoryhmätiedostossa

en: invalid shadow password file entry
fi: virheellinen tietue varjosalasanatiedostossa

en: invalid user name '%s'
fi: virheellinen käyttäjätunnus "%s"

en: malloc(%d) failed
fi: malloc(%d) epäonnistui

en: never
fi: ei koskaan

en: no matching group file entry
fi: ei täsmäävää ryhmätiedostotietue

en: no matching password file entry
fi: ei täsmäävää tietuetta salasanatiedostossa

en: passwd: pam_start() failed, error %d
fi: passwd: pam_start() epäonnistui, virhe %d

en: passwd: password updated successfully
fi: passwd: salasanan päivitys onnistui

en: shadow group %s: no administrative user %s
fi: varjoryhmä %s: käyttäjä %s ei kuulu ylläpitoon

en: shadow group %s: no user %s
fi: varjoryhmä %s: ei käyttäjää %s

en: too many groups
fi: liian monta ryhmää

en: unknown GID: %lu
fi: tuntematon GID: %lu

en: unknown UID: %u
fi: tuntematon UID: %u

en: unknown group: %s
fi: tuntematon ryhmä: %s

en: user %s: directory %s does not exist
fi: käyttäjä %s: hakemistoa %s ei ole olemassa

en: user %s: last password change in the future
fi: käyttäjä %s: viimeisin salasanan vaihto tapahtunut tulevaisuudessa

en: user %s: no group %u
fi: käyttäjä %s: ei ryhmää %u

en: user %s: program %s does not exist
fi: käyttäjä %s: kuorta %s ei ole olemassa
